Deklarata e kryeministrit serb Koshtunicës mbi Kosovën dhe BE-në

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjatë kohës së Bisedimeve në Vjenë për pavarësinë e Kosovës gjatë një interviste të palës serbe kryeministri i Serbisë Vojisllav Koshtunica kishte deklaruar se

Serbia nuk do të heqë dorë nga Kosova për shkak të hyrjes në Bashkimin Evropian.

Kjo deklaratë ishte pëcjellur me paraqitje nga shumë ekspert dhe politikanë të interesuar për bisedimet Prishtinë-Beograd si dhe cithet nga shumë mediume kosovare me të cilën përkufizohet një nga qëllimet e palës serbe gjatë takimit të Vjenës.

Një ndër paraqitje të tilla mbi këtë deklaratë është edhe ajo e shefit të diplomacisë Sllovenisë Dimitrij Rupel.

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.