Jump to content

Vojsllav Koshtunica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vojisllav Koshtunica)
Vojsllav Koshtunica
Војислав Коштуница
Koshtunica më 2006
Kryeministri i 8-të i Serbisë
Në detyrë
4 mars 2004 – 7 korrik 2008
PresidentiDragan Marshiçanin (në detyrë)
Vojislav Mihailoviq (në detyrë)
Predrag Markoviq (në detyrë)
Boris Tadiq
ZëvendësMiroljub Labus
Ivana Duliq-Markoviq
Bozhidar Đeliq
Paraprirë ngaZoran Živković
Pasuar ngaMirko Cvetkoviq
Presidenti i 4-të i Republikës Federale të Jugosllavisë
Në detyrë
7 tetor 2000 – 7 mars 2003
KryeministriMomir Bulatoviq
Zoran Žižić
Dragisha Peshiq
Paraprirë ngaSllobodan Millosheviq
Pasuar ngaSvetozar Maroviq
Të dhëna vetjake
U lind më24 mars 1944
Beograd, Territori i Komandantit Ushtarak në Serbi
Partia politikeDS (1990–1992)
DSS (1992–2014)
Bashkëshortja/etZorica Radoviq (m.1976; vdiq më 2015)
ShkollimiUniversiteti i Beogradit
Nënshkrimi

Vojsllav Koshtunica (Serbisht: Коштуница Војислав; lindi më 24 mars 1944) është një politikan serb i cili shërbeu si Presidenti i fundit i Republikës Federale të Jugosllavisë 2000-2003, duke pasuar Sllobodan Millosheviqin. Ai gjithashtu ka shërbyer dy mandate si Kryeministri i Serbisë, nga viti 2004 deri në 2007 dhe 2007-2008.[1]

Vojislav Koshtunica u zgjodh Kryeministër i Serbisë më 3 mars 2004, pas zgjedhjeve parlamentare të parakohshme më 28 dhjetor 2003, në të cilat asnjë prej partive konkurrente nuk fitoi mbështetje të mjaftueshme për të qeverisur e vetme. Qeveria e pakicës, e formuar pas disa javë bisedimesh aleancash, përbëhet nga anëtarë të Partisë konservatore Demokratike të Serbisë të Koshtunicës (DSS), G17 Plus liberale dhe Lëvizja e Ringjalljes Serbe dhe koalicioni Serbia e Re. Ajo gjithashtu mbështetet nga Partia Socialiste e Serbisë e ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Beograd, Koshtunica u diplomua në Shkollën e DrejtësisëUniversitetit të Beogradit me një diplomë Ph.D. (Doktor i Filozofisë). Ai humbi punën e tij si profesor i drejtësisë në vitin 1974, pasi kritikoi qeverinë komuniste të Josip Broz Titos. Në vitin 1989, ai u bë një nga themeluesit e Partisë Demokratike. Ai u largua nga Partia Demokratike në korrik 1992 për pikëpamje të kundërta në lidership dhe formoi Partinë Demokratike të Serbisë (DSS).[1]

Koshtunica është një politikan konservator me asnjë lidhje me Partinë Komuniste (parti nga cila ka origjinën Sllobodan Millosheviqi). Përkrahur nga të dy votuesit nacionaliste dhe pro-perëndimore, Opozita Demokratike e Serbisë e mbështet atë në zgjedhjet presidenciale të shtatorit të vitit 2000. Pas ngjarjeve të turbullta të tetorit të vitit 2000, Koshtunica u shpall më në fund fituesi i zgjedhjeve dhe mbeti president i Republikës Federale të Jugosllavisë deri në shkurt të vitit 2003, kur shteti u zëvendësua me emrin Serbia dhe Mali i Zi. Koshtunica kundërshtoi ekstradimin e paraardhësit të tij, Sllobodan Millosheviqit, dhe ka deklaruar kundërshtimin e tij disa herë ndaj Tribunalit të Hagës.

Pas zgjedhjeve parlamentare në dhjetor 2003, në të cilin DSS doli si partia më e madhe pro-BE, Koshtunica u bë kryeministër në mars 2004, megjithëse me mbështetjen e Partisë Socialiste të Serbisë. Megjithatë, si rezultat i shfaqjes së keqe e kandidatit presidencial Marsicanin Dragan në zgjedhjet presidenciale serbe, 2004, Koshtunica njoftoi se zgjedhjet e reja parlamentare duhet të pritet deri në fund të vitit vetëm pas miratimit të një kushtetute të re.

Në 15 maj 2007, pas një krize të shkurtër në koalicionin e tij, ai u betua për mandatin e tij të dytë si kryeministër.

Më 21 shkurt 2008, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Koshtunica bëri një fjalim emocionues në Beograd.[2]

Më 25 shkurt 2008, Koshtunica kërkoi që Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga njohja e saj e Kosovës, duke paralajmëruar se "nuk do të ketë stabilitet derisa të anulohet shteti i rremë".

Më 8 mars 2008, Koshtunica, si kryeministër i Serbisë, bëri thirrje për zgjedhje të reja më 11 maj pas rënies së koalicionit të partisë së tij me Partinë Demokratike mbi marrëdhëniet me Bashkimin Evropian dhe shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Vojislav Koštunica – kandidat DSS-a" (në serbisht). B92. Marrë më 15 gusht 2012.
  2. ^ "The Promise is Given, Kosovo is Serbia as Long as We Live". Tanjug, via Serbian Orthodox Church (në anglisht). 21 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2020. Marrë më 5 prill 2021.
  3. ^ "Serbia's ruling coalition collapses" (në anglisht). BBC. 8 mars 2008.