Deltona, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Deltona, Florida
Anglisht : City of Deltona
qytet
noform
Deltona City Hall in April 2015
Stema_figura
Vendndodhja
Deltona, Florida is located in SHBA
Deltona, Florida
Deltona, Florida

Koordinatat: 28°54′18″V 81°12′40″P / 28.90500°V 81.21111°P / 28.90500; -81.21111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Volusia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106.4 km2
 •  tokësore 97.2 km2
 •  ujore 9.1 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 85182 banorë (2010)
 •  urbane 182.169 banorë
 •  aglomerati 590.289 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi November 18, 1962
Kodi Postal 32725, 32738
Prefiksi 386, 407
Koordinatat 28° 54′ 18″ Veri

81° 12′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.deltonafl.gov

Deltona, Florida (City of Deltona) është një qytet në qarkun Volusiashtetit federal Florida, SHBA. Në Deltona, Florida jetojnë 85182 banorë (2010)[1][2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2.269.60 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 106.4 km2 (41.1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 10 m (33 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 2014-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "US Board on Geographic Names". United States Geological Survey. 25 tetor 2007. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Deltona, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale