Demir Hisari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Demir Hisari
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
9497 (2002) banorë
20 km/2 banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Republika Maqedonisë
Qarku Manastir (Bitola)
Adresa e kuvendit
Kodi postal 7240
Prefiksi telefonik +389 (0) 47
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demir Hisar apo Sfeti Gradi si na e mëson historia shqiptare, këtu në këtë vend/qark të Manastirit Skënderbegu e mbante mexhlisin me burrat e kohës ! Duke pasur parasysh rrethanat, kjo pjesë ra ne duart e Sllaveve apo ne thjesht ne duart e Serbisë pas Shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Duke ju mohuar Shqiptarëve pjesët dërrmuese se trungut shqiptarë, kjo pjesë bashke me 2/3 e trojeve shqiptare ra ne duart, e fqinjëve tanë ! Kjo pjese e Shqipërisë Lindore ka pasur shqiptarë te dy besimeve myslimanë dhe ortodoksë ! Prej 1912 e gjer me sot shumica e shqiptarëve te besimit ortodoksë janë asimiluar dhe pjesa tjetër kanë ikur për në Amerikë dhe Evropë. Në kohën e Rankoviqit, shumica e shqiptarëve u deklaruan si sllave duke ndërruar emra mbiemra nga friga se do të pushkatoheshin nga ushtria serbe e Rankoviqit ! Pjesa myslimane një pakicë fare ngeli aty ku edhe sot ne ditët tona janë diku 5 % shqiptarë (mysliman).

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]