Jump to content

Obetniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Obetnik)
Obetnik
Обедник
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej273
Emri i banorëveObetnikas

Fshati Obetnik ndodhet në Komunën e Demir Hisarit,në Repubikën e Maqedonisë. Fshati kufizohet me fshatra të kësaj komune në veri,lindje e perëndim kurse në jug kufizohet me fshatra të cilat bëjnë pjesë te Komuna e Demir Hisarit.

Është vendbanim i përzier me maqedonas dhe shqiptarë, por këtu shumicën e popullsisë e përbëjnë shqiptarët. Është i vetmi fshat në këtë komunë i cili është i banuar me shumicë nga shqiptarët.

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 139 51 %
Maqedonas 134 49 %