Murgashova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Murgashovë
Qytezë
noform
Xhamia e Murgashovës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Murgashovë
Kodi Postal 7240
Prefiksi +389 (0) 47
Popullsia 9497 banorë (2002)
Dendësia 20 banorë/km2

Murgashovë, (maqedonisht: Демир Хисар/Demir Hisar, para vitit 1946: Мургашево/Murgaševo) ёshtё qytezё nё komunën e Demir Hisarit, Maqedoninë e Veriut. Fshati Murgashova ishte riemëruar pas Luftës së Dytë Botërore dhe mori emrin e ri Demir Hisar nga malet vendas që janë e bollshme në mineral hekuri. Në varësi të sundimtarit, këto male janë të njohur me emra të ndryshëm si Železnik ose Železnec në gjuhët sllave, Sidro Kastro në greqisht dhe Demir Hisar në turqisht që të gjithat nënkuptojnë si Vendi i Hekurit apo Kalaja i Hekurt.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi filloi të rritet diku nga mesi i dhjetorit të vitit 1945, kur Demir Hisar u formua si komunë nga Komiteti i Popullit komunist, ku fshati Llopatica shërbeu si qendra e parë administrative. Në pranverë të vitit 1946, pas rregullimeve territoriale të komunës, selia e komunës u transferuar në fshatin Murgashovë. Deri në këtë kohë, fshati Murgashovë ishte i banuar vetëm nga shqiptarët dhe si vendbanimi kur u rrit gjatë dekadave, maqedonasit janë bërë pjesa më e madhe të vendbanimit. Kurse shumica e shqiptarët kanë emigruar në vendet perëndimore në kërkim të punësimit dhe në mundësitë më të mira. Ka disa shqiptarë të majtë dhe xhamia vendas është në një gjendje të keqe.[1]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hasani, Qenan (30 korrik 2011). "Obednikasit ndihmojnë xhaminë e Murgashovës, I shpëtoi 2001-shit, rrezikohet tani Arkivuar 3 gusht 2017 tek Wayback Machine". Koha. f. 7.