Democracy and Political Ignorance

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Democracy and Political Ignorance: Why Smaller Government Is Smarter është një libër i vitit 2013 nga Ilya Somin, profesor Ligji në George Mason University.[1][2][3] Somin argumenton se njerëzit janë injorantë dhe jo-racionalë rreth politikës dhe se kjo krijon pribleme për demokracinë. Ai gjithashtu tregon se kjo konsideratë argumenton në favor të një qeverise të zvogëluar. 

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Somin, Ilya. Democracy and Political Ignorance: Why Smaller Government Is Smarter. Stanford Law Books, a division of Stanford University Press. ISBN 978-0804786614. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Somin, Ilya. "Democracy and Political Ignorance: Why Smaller Government Is Smarter (introduction)" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 2013-10-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Somin, Ilya. "Democracy and Political Ignorance: Why Smaller Government is Smarter". Amazon (Kindle edition). Marrë më 2013-10-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)