Jump to content

Deniz Tekin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deniz Tekin

Hatice Deniz Tekin [1] [2] ( ka lindur më 7 qershor 1997) është një muzikante dhe kompozitore turke. Interesimi i saj për muzikën filloi në moshën 8-vjeçare, kur filloi të luante disa instrumente muzikore si:pianoja dhe flauti . Ajo iu bashkua grupeve të ndryshme muzikore lokale gjatë viteve të shkollës së mesme. Në moshën 16-vjeçare, ajo filloi të performonte muzikë live në kafene të vogla. Në të njëjtën kohë, ajo ndau regjistrimet e saj me pseudonimin Daphead në platforma të ndryshme muzikore dhe bëri kopertina të këngëve të njohura dhe tërhoqi vëmendjen. Në vitin 2017 ajo publikoi albumin e saj të parë në studio Kozakuluçka .

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur në Izmir si fëmijë e nëpunësese civile dhe vitet e para i kaloi në Konak . Prindërit e saj studionin për stomatologji dhe ajo e kaloi fëmijërinë e saj në krahina të ndryshme. Fillimisht shkoi në Mardin me familjen e saj dhe atje mbaroi shkollën fillore. Më pas shkollimin e mesëm dhe të mesëm e kreu në Gaziantep . Interesimi i saj për muzikën filloi me piano dhe flaut me inkurajimin e babait të saj. Në Gaziantep, ajo ndau veprat e saj në platformat e ndarjes së muzikës si SoundCloud dhe tërhoqi vëmendjen. [3] Regjistrimet e saj gjatë kësaj periudhe u dëgjuan nga 1 deri në 7 milion herë në YouTube . [4] [5] Pasi krijoi një audiencë te menjëhershme, ajo dha koncerte në qytete të mëdha si Stamboll, Ankara, İzmir dhe Antalia. [6] [7] [8] Në një intervistë në vitin 2015, këngëtari turk Kalben tërhoqi vëmendjen për instrumentet dhe zërin e Tekin. [9] Pas largimit nga Gaziantep, ajo filloi të studionte Gjuhët dhe Letërsinë Perëndimore në Universitetin Boğaziçi . [3] Në vitin 2017, në moshën nëntëmbëdhjetë vjeçare, ajo publikoi albumin e saj të parë në studio Kozakuluçka, i cili përbëhet nga nëntë këngë. Në këtë album ajo ka mbuluar edhe këngë si "Beni Vur" nga Ahmet Kaya dhe Yusuf Hayaloğlu. [10]

Më vonë ajo performoi një sërë këngësh së bashku me Xhan Ozan . [11]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet
  • Kozakuluçka (2017)
Beqaret
  • "Hep Oturup Bekledim" (2017)
  • "Çözülmez" (2018)
  • "Yıldızlar" (2019)
  • "Hep Sonradan" (2020)
  • "Ne Yapsam Yanarım" (2020)
  • "Aman Ayrılık" (2020)
  • "Güneşe Doğru" (2020)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gaziantep Kolej Vakfı. "GKV ATATÜRK'Ü ANMA İL TÖRENİ BÜYÜK BEĞENİYLE İZLENDİ". Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2018. Marrë më 7 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ SonDakika.com. "Reklamı Kapat Şahinbey Lions Kulüpten Eğitime Büyük Destek". Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2018. Marrë më 7 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Arslan, Güliz. "Artık star'lık diye bir şey kalmadı". Hürriyet. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kavukluoğlu, Suat. "Bu gençler ateş ediyor". NTV Sanat. Arkivuar nga origjinali më 2017-04-24. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Deniz Tekin Kadıköy Sahne'de". Karnaval. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Akyıldız, Tolga. "İşte internetteki müzik platformlarının yeni fenomenleri:". Hürriyet Kelebek. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Deniz Tekin İlk Albümünü Çıkardı!". Wagazin. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Deniz Tekin- Kozakuluçka". Milliyet Sanat. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Sahnelere 'bayram günü gibi gelen': Kalben". Hürriyet. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Babylon 24 Nisan haftası programında neler var?". Milliyet. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 24 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  11. ^ Akyıldız, Tolga. "Kendi yolunu bulmuş bir müzisyen". Hürriyet. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2018. Marrë më 1 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)