Dervishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dervishi me një luan dhe me një tigër, 1650
Një dervish.
Dervishët duke vallëzuar, Rumi Fest 2007

Një dervish ose darvesh[1] (nga gjuha persiane: درویش, [2] Darvīsh nëpërmjet gjuhës turke,[3] somalisht: Daraawiish, Arabisht: درويش, Darwīš) është një udhëzues, zakonisht një sufi mysliman asketik i cili udhëzon drejt një rruge ose "Tarikati", i njohur për varfëri të skajshme dhe të kursimit. Fokusi i tyre[4] është i përqendruar në vlerat universale të dashurisë dhe të shërbimit, duke i lejuar iluzionet e veta të arrijnë deri tek Perëndia.[5] Në shumicën e urdhrave sufi, një dervish është i njohur për praktikën e dhikrit e cila realizohet përmes tendosjeve fizike dhe/ose praktikave fetare me qëllim të arritjes së ekstazës deri te Zoti. Praktika më e zakonshme e tyre është Sama e cila lidhet me Rumin.

Etimologjia dhe përkufizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Dervish" është një fjalë turke nga viti 1580 që rrjedh nga fjala persiane darvīsh [6] Kjo fjalë asokohe përdorej në mënyrën e njëjtë si edhe fjala arabe "Fakir" për t'iu referuar njerëzve të shenjtë musliman që kanë hequr dorë nga kjo botë për jetë strikte fetare.

Shi edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dervishes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Darvesh - Dictionary of Islam" (në anglisht). Answering-islam.org. Marrë më 2012-02-19.
  2. ^ "Dervish - Definition and More from the FreeMerriam - Webster Dictionary" (në anglisht). M-w.com. Marrë më 2012-02-19.
  3. ^ "Online Etymology Dictionary". Etymonline.com. Marrë më 2012-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dervishes
  5. ^ "Encyclopædia Britannica" (në anglisht). britannica.com. Marrë më 2015-07-10.
  6. ^ "Online Etymology Dictionary". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2014. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)