Jump to content

Deti i Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Detit të Bardhë në Rusi.

Deti i Bardhë (rusisht: Beloye more; karelianisht dhe finlandisht: Vienanmeri, Nenets: Serako yam), është një hyrje jugore e Detit Barents që ndodhet në bregun veriperëndimor të Rusisë. Ai është i rrethuar nga Karelia në perëndim, gadishulli Kola në veri dhe gadishulli Kanin në verilindje. I gjithë Deti i Bardhë është nën sovranitetin rus dhe konsiderohet të jetë pjesë e ujërave të brendshme të Rusisë. Administrativisht, ajo ndahet midis rajoneve Arkhangelsk dhe Murmansk dhe Republikës së Karelia.

Porti kryesor i Arkhangelsk ndodhet në Detin e Bardhë. Për pjesën më të madhe të historisë së Rusisë, kjo ishte qendra kryesore e tregtisë ndërkombëtare detare të Rusisë, e kryer nga Pomorët ("kolonët e bregdetit") nga Kholmogory. Në epokën moderne, ajo u bë një bazë e rëndësishme detare dhe e nëndetëseve sovjetike. Kanali Deti i Bardhë-Baltik lidh Detin e Bardhë me Detin Baltik.

Deti i Bardhë është një nga katër detet e emërtuar (jo vetëm në anglisht) sipas termave të zakonshëm të ngjyrave - të tjerët janë deti i Zi, i Kuq dhe i Verdhë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]