Dettingen an der Erms

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dettingen an der Erms
Komunë
Stema zyrtare e Dettingen an der Erms
Popullsia
 • Gjithsej9.319
{{{postal_code_type}}}
72575–72581
Faqja zyrtarewww.dettingen-erms.de

Dettingen an der Erms (Dettingen në lumin Erms) është një qytezë në rajonin ReutlingenBaden-VyrtembergGjermani. Qyteza ndodhet rreth dymbëdhjetë kilometra në verilindje të Reutlingen në Baden-Vyrtemberg ose rreth 46 kilometra nga Shtutgarti. Komuna i përket rajonit metropolitan të Shtutgartit.

Vendndodhja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni është i vendosur në Luginën e sipërme të Erms midis qyteteve të Bad Urach dhe Metzingen në këmbët e Suabisë Alb qendrore. Qyteti është në një lartësi prej 372 m mbi nivelin e detit. Qytetet dhe qytezat e mëposhtme në kufi me komunën e Dettingen, ato renditen në drejtim të orës, duke filluar nga veriu 1) Neuffen, 2) Hülben, 3) Bad Urach, 4) St. Johann dhe 5) Metzingen.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kishë është vendosur në Dettingen që nga shekulli i 11-të. Si në të gjithë Vyrtembergun, Reformimi u prezantua në 1534; komuniteti është kryesisht Luteran (Evangelisch). Në vitin 1967 një kishë e dytë Protestante u vendos në rrethin Buchhalde.

Pas Luftës së Dytë Botërore komuniteti katolik romak u rrit. Përveç kësaj, Kisha e Re Apostolike përfaqësohet në qytet.

Në Dettingen Vëllazëria Ungjillore Kecharismai eV, operon dy biznese kopshtesh dhe një shtëpi pensioni.

Bashkia e qytetit

Kryetari i Bashkisë / Bürgermeister[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2010 Michael Hillert u zgjodh me 60.37% të votave në votimin e parë me një pjesëmarrje të votuesve prej 57.4%. Ishte mandati i dytë i Herr Hillert si kryebashkiak.

Stema ose Mburoja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mburoja e kuqe e qytetit përmban 1) grepin e dyfishtë të artë dhe 2) pjesën e sipërme majtas dhe djathtas poshtë secila përfshin një yll të artë me gjashtë cepa. Grepi i dyfishtë quhet në gjuhën e zakonshme si Wolfsangel. Wolfsangel ("grep ujku") është një term gjerman për akuza të caktuara heraldike. Ajo përfaqëson një grep të stilizuar ujku, një pajisje gjermane për gjueti ujku. Një grep ujku përdoret në të njëjtën mënyrë si një grep peshkimi: ai është i bashkangjitur në një zinxhir, i cili është i ankoruar në një pemë ose në një objekt të ngjashëm të fortë, dhe një karrem vihet në grep. Kur ujku ha karremin, ai gëlltitë grepin. Zinxhiri parandalon ujkun që të shpëtojë, dhe ai mund të vritet sipas dëshirës.

Kultura dhe Pamjet Turistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka katër shoqëri muzikore në Dettingen në Erms:

 • Shoqata e Këndimit Liederkranz - Shoqata e Regjistruar (eV), themeluar më 1865
 • Klubi Dettingen Harmonica, themeluar në Mars 1931
 • Orkestra VHS themeluar në vitin 1960
 • Klubi i Muzikantëve të Luginës së Ermsit (Musikverein Ermstalmusikanten) u themelua më 23 nëntor 1926. Ky grup ka rreth 300 anëtarë të përgjithshëm dhe rreth 45 muzikantë aktivë. Kjo Bandë prej bronzi ka udhëtuar në SHBA pesë herë që nga viti 1984 për shfaqje në SHBA të mesme, kryesisht në Ohio dhe Michigan.

Muzetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti përmban një Muze të Qytetit të Vendlindjes (Heimatmuseum) që përmban një kovaç me një farkë historike, një furrë buke dhe shtëpi/fermë historike.

Ka dy njerëz të famshëm nga qyteti, Wilhelm Zimmerman dhe Johann Ludwig Fricker.

Shtëpia Johann Ludwig përfshin memoriale për të dy burrat. Wilhelm-Zimmermann-Gedenkstätte Johann-Ludwig-Fricker-Haus.

Ngjarje të rregullta në Dettingen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ditët e Kabareve në mars
 • Festa e Qershisë
 • Tregu i artizanatit, gjithmonë në fundjavën e parë në tetor
 • Tregu i Krishtlindjeve, kjo gjithmonë fillon në Fundjavën e parë të Ardhjes
 • Panairi Dettingen: Gjithmonë të enjten e parë në qershor dhe përsëri të enjten e fundit në gusht

Parqet Lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kirschenweg (Rruga e qershive) Ka shumë pemishte me qershi afër. Rruga e qershive (shtegu i ciklit) është gjithashtu pjesë e rrugës së ciklit të frutave Erms Valley (Ermstal) që shtrihet nga Neckartenzlingen deri në Münsingen.
 • Kirschenheimat (Shtëpia e qershive) Dettingen është shtëpia e një koleksioni të kultivarëve të rrallë ose të pazakontë Qershi nga rajone të tjera të Evropës.
 • Garten der Stille (Kopshti i Qetësisë)
 • Parku Skate
 • Ziegenpfad rund ums Calverbühl (Një Shteg dhie përreth kodrës Calverbühle aty pranë)

Klubet sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TSV Dettingen / Erms e. V., gegründet 1848 (Gjimnastikë)
 • SG Dettingen (futboll / futboll)
 • Schachverein Dettingen Erms e. V., gegründet 1952 (klub shahu)
 • Ermstal Türkspor Dettingen / Erms e. V., gegründet 1991 (futboll / futboll)
 • Sergej Juran Swingers - Hobbyfußball & Kneipensport (futboll / futboll)
 • Fischereiverein Ermstal e. V. (klub peshkimi)
 • Schützenverein Dettingen / Erms 1909 e. V. (një klub qitjeje, përfshirë pushkën ajrore, pistoletë ajri, pushkë me vrima të vogla dhe pistoleta të kalibrit të vogël për të gjitha moshat)
 • CVJM Dettingen (YMCA)

Kultura dhe pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i vendosur në rrugën Swabian Poet, një rrugë që të kalon shumë pamje interesante. Kjo rrugë shkon nga Bad Mergentheim në Meersburg.

Bijtë dhe bijat e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adam Friedrich Gock (1781–1842), anëtar i parlamentit
 • Andreas Rath (1823–1894), politikan dhe përmbarues, anëtar i parlamentit
 • Erwin Dirr (1899–1936), anëtar i parlamentit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]