Jump to content

Reutlingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reutlingen
Qytet
Pamje rruge në Reutlingen
Pamje rruge në Reutlingen
Stema zyrtare e Reutlingen
Popullsia
 • Gjithsej115.966
{{{postal_code_type}}}
72760–72770
TargatRT
Faqja zyrtarewww.reutlingen.de

Reutlingen është një qytet në Baden-Vyrtemberg, Gjermani. Është kryeqyteti i rrethit eponim të Reutlingen. Që nga qershori 2018, ai ka një popullsi prej 115,818.[1] Reutlingen ka një universitet të shkencave të aplikuara, i cili u themelua në vitin 1855, fillimisht si shkollë e endësve. Sot Reutlingen është shtëpia e një industrie të themeluar tekstili dhe gjithashtu strehon makineri, artikuj prej lëkure dhe pajisje çeliku. Ajo ka rrugën më të ngushtë në botë, Spreuerhofstraße (gjerësia 31 cm).[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla e Akhalmit
Reütlingen - një fragment nga Topographia Sueviae (Suabia), boton në vitin 1643 nga Matthäus Merian i Vjetri, gdhendës dhe botues i pllakave të bakrit zviceran

Reutlingen ndodhet rreth 35 kilometres (22 mi) në jug të kryeqytetit shtetëror të Baden-Vyrtembergut, Shtutgart. Shtrihet në cepin jugperëndimor të Gjermanisë, ngjitur me Swabian Jura dhe kjo është arsyeja pse shpesh quhet Porta hyrëse për në Jura Swabian (gjermanisht: Das Tor zur Schwäbischen Alb) Lumi Echaz, një degë e Neckar, rrjedh përmes qendrës së qytetit.

Së bashku me qytetin e vjetër universitar të Tübingen (rreth 15 kilometres (9.3 mi) në perëndim), Reutlingen është qendra e rajonit Neckar-Alb. Është gjithashtu pjesë e rajonit më të madh metropolitan të Shtutgartit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

image_skyline e Reutlingen nga librat e regjistrave të pyjeve të krijuar nga Andreas Kieser
Spendhaus, shtëpia e parë e shkollës së endjes që do të bëhej Universiteti Reutlingen

Vendbanimet e para në zonë besohet se datojnë nga shekulli IV ose V. Disa kohë rreth vitit 1030, Konti Egino filloi të ndërtonte një kështjellë në majë të Achalm, një nga malet më të mëdha në rrethin Reutlingen (rreth 706 m). Një nga kullat e kësaj kështjelle u rindërtua në shekullin e 19-të dhe është e hapur për vizitorët. Emri Reutlingen u përmend për herë të parë me shkrim në të ashtuquajturin Traktat Bempflingen (gjermanisht: Bempflinger Vertrag) e cila datohet afërsisht 1089–90.

Rreth vitit 1180, Reutlingen mori të drejtat e tregut dhe, midis 1220 dhe 1240 u promovua në statusin e qytetit dhe u ndërtuan muret dhe kështjellat e qytetit. Menjëherë pas kësaj, nga 1247 në 1343, pika referuese e qytetit, Kisha e Shën Mërisë (gjermanisht: Marienkirche) ishte ndërtuar.

Në 1377 Reutlingen ishte skena e një fitore nga Lidhja Suabiane, e formuar në vitin e kaluar nga 14 qytete Swabian, të udhëhequr nga Ulmi, mbi Kontin e Württemberg. Në 1519, një Lidhje Suavane e mëvonshme erdhi në ndihmë të Reutlingen kur Ulrich, Duka i Württemberg u përpoq të kapte qytetin; Lidhja dha një goditje dërrmuese, duke pushtuar Württembergun dhe duke ia shitur atë Charles V. Në 1495 dhe 1516 hebrenjtë u internuan nga qyteti.[3]

Si rezultat i luftimeve të tilla, Reutlingen u bë një Qytet Perandorak i Perandorisë së Shenjtë Romake, pa besnikëri ndaj Dukës së Württembergut. Në 1530, këshilli i qytetit të Reutlingen nënshkroi Rrëfimin e Augsburgut, dhe në 1580 dhe Formulën e Konkordit, dokumentet kryesore të Lutheranizmit. Në 1803, në vazhdën e Luftërave Revolucionare Franceze, Reutlingen humbi pavarësinë e saj në Mediatisation Gjermane, duke u rivendosur në Württemberg.

Katastrofa më e rëndë në historinë e Reutlingen ndodhi në 1726, kur një zjarr i madh përfshiu qytetin, duke shkatërruar 80% të të gjitha shtëpive të banimit dhe pothuajse të gjitha ndërtesat publike, dhe duke i bërë të pastreha 1200 familje. Ndikimi i këtij zjarri, i cili zgjati tre ditë, është ende i dukshëm edhe sot.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, krahët e bombës fluturuese V-1 u prodhuan në Reutlingen, duke e bërë qytetin shënjestër të disa sulmeve bombarduese aleate.

Rindërtimi i Reutlingen dhe demokratizimi i tij është i lidhur ngushtë me emrin Oskar Kalbfells, i cili ishte i pari kryetar i qytetit i zgjedhur në mënyrë demokratike për të formuar historinë politike të Reutlingen deri në 1973 pas Luftës së Dytë Botërore.

Në 1947 Reutlingen erdhi në shtetin e sapo themeluar Württemberg-Hohenzollern, i cili u bashkua me shtetin e Baden-Württemberg në 1952.

Më 24 korrik 2016 një sirian vrau një grua shtatzënë në një sulm me thikë.[4]

Grupet kryesore minoritare
Kombësia Popullsia (2018)
 Romania 3,173
 Turkey 2,594
 Greece 2,013
 Poland 1,875
 Kazakhstan 1,732
 Russia 1,391
 Italy 1,305
  Croatia 960
 Bosnia and Herzegovina 955
 Syria 726
 Serbia 674

Kryetarët Lordë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1929–1933: Karl Haller
 • 1933–1945: Richard Dederer, NSDAP,
 • 1945–1973: Oskar Kalbfell, SPD,
 • 1973–1994: Manfred Oechsle, CDU,
 • 1995–2003: Stefan Schultes, CDU,
 • 2003–2019: Barbara Bosch, independent,
 • since 2019 Thomas Keck, SPD

Mutscheltag[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mutscheltag (të enjten e parë pas Epifanisë), banorët e qytetit mblidhen në salla dhe shtëpi për të luajtur lojëra me zare, fituesi i të cilave fiton pjesë ose bukë të plota Mutschel. Lojërat Mutschelspiele (Lojërat Mutschel) përbëhen nga lojëra të vogla të shënuara me vlerësim të numrave, dhe fitohen si në mënyrë të pavarur ashtu edhe nga shuma e madhe në fund të orës ose natës. Kjo traditë është unike për qytetin e Reutlingen.

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ernst Boepple (1887–1950), zyrtar nazist gjerman dhe oficer i SS i ekzekutuar për krime lufte
 • Ferdinand Heim, (1895–1971), "Toka e turpshme e Stalingradit"
 • Erwin Fischer (1904–1996), jurist
 • Helmuth Naumer, (1907–1990), artist gjerman
 • Friedrich Schlotterbeck (1909–1979), socialist, luftëtar i rezistencës dhe autor
 • Walter Vielhauer (1909–1986), sindikalist, politikan, luftëtar i rezistencës
 • Gertrud Lutz (1910–1944), luftëtar i rezistencës
 • Willy Hack (1912–1952), oficer gjerman SS dhe zyrtar i kampit të përqendrimit ekzekutuar për krime lufte
 • Martin Hengel (1926–2009), famullitar dhe historian protestant
 • Willi Betz (lindur më 1927), themeluesi i agjensisë më të madhe të përcjelljes në Evropë
 • Friedrich Wilhelm Schnitzler, (1928–2011), pronar toke, menaxher biznesi (Südmilch) dhe politikan (CDU)
 • Roland Kayn (1933–2011), organist dhe kompozitor
 • Ernst Messerschmid (lindur në vitin 1945), astronaut dhe fizikant gjerman i anijes kozmike, D1-Space-Shuttle-Mission
 • Claus Kleber, (lindur më 1955), gazetar i televizionit gjerman
 • Friedrich List, (1789–1846), ekonomist gjerman dhe amerikan
 • Dominik Kuhn, (i lindur 1969), komedian swabian
 • Hans-W. Hubberten, (lindur më 1947), shkencëtar polar gjerman

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobusi 4 për në Hohbuch në Pestalozzistrasse në Reutlingen

Autobusët e qytetit drejtohen nga Reutlinger Stadtverkehr (RSV), ndërsa trenat nga Reutlingen Hauptbahnhof dhe Reutlingen West, -Sondelfingen dhe Reutlingen-Betzingen drejtohen nga Deutsche Bahn.

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marienkirche të epokës gotike gjatë natës
 • Kisha e Virgjëreshës Mari, e ndërtuar në stilin gotik në shekujt 13-14. Aty pranë është një statujë e perandorit Frederik II.
 • Marktbrunnen ("Shatërvani i Tregut", shek. 16), i kapërcyer nga statuja e perandorit Maximilian II.
 • Spitalhof, e ndërtuar si spital në shekullin e 14-të. I dëmtuar nga një zjarr, ai u rindërtua kryesisht në shekullin e 18-të.
 • Kisha e Shën Nikollës, e ndërtuar në shekullin e 14-të si një kishëz.
 • Gerber- und Färberbrunnen (" Burimi i Tannerëve dhe Dyers"), 1920.
 • Bashkia, e ndërtuar në vitin 2013.
 • Spreuerhofstraße, rruga më e ngushtë në botë.

Universiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Reutlingen është një universitet i shkencave të aplikuara, që përqendrohet në të mësuarit praktik, gjë që duket qartë në praktikën e tyre të detyrueshme për të gjitha drejtimet e biznesit. Universiteti është një shkollë miqësore ndërkombëtare me mbi 200 bashkëpunime universitare në të gjithë botën. Klasat në përgjithësi jepen në gjermanisht; megjithatë, në disa programe Bachelor dhe në programet Master klasat mësohen në anglisht.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet binjake - qytete simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reutlingen është binjakëzuar me:[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Einwohnerzahl | Stadt Reutlingen". www.reutlingen.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 9 gusht 2018.
 2. ^ "Engste Straße der Welt (në gjermanisht)". Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 17 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Erich Keyser (Herausgeber): „Württembergisches Städtebuch"; Band IV Teilband Baden-Württemberg Band 2 aus „Deutsches Städtebuch. p. 99
 4. ^ Darko Janjevic. "Police arrest Syrian man after woman killed in knife attack in Germany" (në anglisht). Deutsche Welle. Marrë më 25 korrik 2016. An attacker has allegedly killed one woman and injured five in the city of Reutlingen in southwest Germany, according to local police.
 5. ^ "Unsere sieben partnerstädte in Europa, asien, afrika und amerika". reutlingen.de (në gjermanisht). Reutlingen. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]