Dhëmbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dhëmbi


Dhembi kur ze kavitet.

Dhembet jane kocka te cilat gjenden ne goje,pra perbejne pjese ne kockat e kafkes.Struktura e tyre eshte teper e komplikuar,prandaj dhe dhembet jane te perbere prej tre lloje shtresash:zmalti,dentina dhe pulpa.Zmalti eshte pjesa siperfaqesore e dhembit,ku perfshihet ne kurore te tij.Dentina eshte rruga per te cuar deri tek nervi i dhembit dhe pulpa eshte vendi ku gjendet nervi.Por dhembi eshte i perbere edhe nga rrenja e kurora.Dhembet jane shume delikate dhe duhen trajtuar me persosmeri e perpikmeri.Minimumi duhen lare tre here ne dite.Nese dhembet nuk lahen,zene nje shtrese te verdhe.Kjo shtrese e verdhe con demtime deri ne kavitete.Dhe kavitetet cojne deri tek dentistet,mjeket qe merren me dhembet.Shkenca qe merret me dhembet eshte stomatologjia.Ky emer ka ardhur nga greqishta "stoma"-goje "logos"-shkence.Sic e thame dhe me perpara,kur dhembet nuk lahen per nje kohe te gjate,zene nje shtrese te verdhe.Madje,nese nuk hiqen kavitetet,cojne deri ne operacion te dhembit.Prandaj,njerez,futjuni punes te ruani dhembet nga operacioni!

Cavities evolution 1 of 5 ArtLibre jnl.png

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]