Jump to content

Dialektet kryesore Frankoneze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dialektet Frankoneze
Folës amtare
4.9 million (2006)[1]
Familje gjuhësore
Kodet gjuhësore
ISO 639-3vmf
Glottologmain1267

Dialektet kryesore Frankoneze (gjermanisht: Mainfränkisch) është grupi i dialekteve të Gjermanisë së Sipërme që janë pjesë e grupit Frankon të Lindjes. Emri rrjedh nga lumi Main që takon lumin Rhine pranë Frankfurt, pasi ka kaluar në ish-Gjermaninë Perëndimore nga Lindja në Perëndim. Dialekti vlerësohet nga Ethnologu si 40% i kuptueshëm me gjermanisht standard.[2]

Zona e gjuhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dialekte kryesore frankoneze fliten në një shirit të gjerë përgjatë lumit Main. Edhe pse një pjesë e vazhdimit të përgjithshëm të dialekteve nga Skandinavia në Alpet, ka shumë kufij të mprehtë për shumë dialekte Main-Franconian. Në veri dhe në verilindje, këto ndjekin Salzbogen dhe Rennsteig në Pyjet Thuringian, ndërsa të tjerët në Lindje dhe Jug të përkojnë me kufijtë e vonë mesjetar të Kryedioqeza e Bambergut dhe Peshkopatën e Würzburgut.

Dialektet e grupit Main-Franconian folen kryesisht në:

  • distrikti Main-Tauber i shtetit federal Baden-Württemberg,
  • tre rajonet administrative të Franconisë në shtetin federal të Bavarisë, Franca e Ulët, Franconia Qendrore, Franconia e Epërme,
  • rrethinat Schmalkalden-Meiningen, Hildburghausen, Sonneberg dhe qyteti i Suhl, të gjitha të vendosura në pjesën jugore të shtetit federal Turingia.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura undefined
  2. ^ a b Ethnologue entry