Diana Nyad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Diana Nyad (* 22 gusht 1949New York City[1]) është një notare amerikane e distancave të gjata.

Arritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u bë njeriu i parë që kaloi me not pa përdorur një kafaz mbrojtës ndaj peshkaqenëve, kanalin nga e Havana, KubëKey West, Florida. Më 2 shtator 2013, pas 177 km dhe 53 orë në ujë, notarja 64-vjeçare e distancave të gjata arriti në bregun e SHBA. Nyad pranon haptazi se është lesbike.[2]

Provat e kalimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpjekja e suksesshme e Nyads për të kaluar me not distancën në vitin 2013 ishte prova e pestë gjatë jetës së saj. Përpjekja e saj e parë duke përdorur kafaz mbrojtës u bë në vitin 1978. Tentativa e saj e dytë pa përdorur kafaz u bë në vitin 2011, por u detyruan ta anolojnë për shkak të një dhimbje në shpatull. Përpjekjen e tretë të njëjtin vit u ndal pas djegies nga kandilët e detit. Në përpjekjen e saj të katërt në gusht të vitit 2012, ajo u detyrua të largohen nga uji pas 41 orësh pasi përsëri djegia nga kandilët e detit e kishte bërë të pamundur notimin më tej.[3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Joyce Duncan: Ahead of Their Time. A Biographical Dictionary of Risk-Taking Women Greenwood, Westport, CT, 2002, ISBN 978-0-313-31660-9, S 247. Abgerufen am 4. September 2013.
  2. ^ New York Times: Reflections on a secret life in professional sports Vom 12. September 1999. Abgerufen am 4. September 2013.
  3. ^ bbc.co.uk: US swimmer Diana Nyad, 64, makes Cuba-Florida crossing Vom 2. September 2013. Abgerufen am 4. September 2013.