Diego Velaquez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Diego Velazquez (1599-1660) - Së bashku me Rembrandt, një nga majat e pikturës barok. Por ndryshe nga artisti holandez, piktori Sevillan kaluar shumicën e jetës së tij në shoqëri courtesan rehatshme, por të ngurtë. Megjithatë, ishte Velazquez një novator, një "piktor të atmosferës" dy shekuj para Turner dhe Impressionists, e cila është treguar në 'piktura mbretërore' kolosale e tij ("Meninas", "Forge e Vulcan"), por edhe në të vogla e tij dhe skica të paharrueshme të Medici Villa.