Dilma Rousseff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dilma Rousseff
Dilma Rousseff - foto oficial 2011-01-09.jpg
Presidentja e Brazilit
Në zyrë
1 janar 2011 – në detyrë
PasardhësiLuiz Inácio Lula da Silva
Shefe e Stafit të Brazilit
Në zyrë
21 qershor 2005 – 31 mars 2010
PasardhësiJosé Dirceu
Pasuar ngaErenice Guerra
Ministre e Minierave dhe Ekonomisë
Në zyrë
1 janar 2003 – 21 qershor 2005
PasardhësiFrancisco Luiz Sibut Gomide
Pasuar ngaSilas Rondeau
Të dhënat vetjake
Lindur më (1947-12-14) 14 Dhjetor, 1947 (74 vjeç)
Belo Horizonte, Brazil
KombësiaBraziliane
Partia politikePartia e Punës së Brazilit

Dilma Vana Rousseff (14 dhjetor, 1947, Belo Horizonte), politikane Braziliane, Presidente e Brazilit nga 2011 në vazhdim.