Luiz Inácio Lula da Silva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luiz Inácio Lula da Silva
Lula - foto oficial - 05 jan 2007.jpg
Presidenti i 35-të i Brazilit
1 janar 20031 janar 2011
Paraardhësi: Fernando Henrique Cardoso
Pasardhësi: Dilma Rousseff
Shefi i stafit të Brazilit
17 mars 201618 mars 2016
Paraardhësi: Jaques Wagner
Të dhënat personale
Lindi më: 27 tetor 1945
Lindi në: Caetés, Pernambuco Suedi
Kombësia: Brazilian

Luiz Inácio Lula da Silva (lindi më 27 tetor 1945) i njohur si Lula, është politikan brazilian. Ai ishte presidenti i Brazilit nga 1 janari 2003 deri më 1 janar 2011. Ai është një nga politikanët më të njohur në historinë e Brazilit, gjatë mandatit të tij, ishte një nga politikanët më të popullarizuar në botë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luiz Inácio Lula da Silva lindi më 27 tetor 1945 (por u regjistrua me datë të lindjes së 6 tetorit 1945]] në Caetés, i cili ndodhet 250 km nga Recife, kryeqyteti i Pernambucos, shtet në verilindje të Brazilit. Dy javë pas lindjes së Lulës, babai i tij shkoi në Santos me Valdomira Ferreira de Góis. Në dhjetor të vitit 1952, Kur Lula ishte 7 vjeç, nëna e tij vendosi të shkoj në São Paulo me fëmijët e saj për t'iu bashkuar me burrin e saj.

Lula u martua dy herë. Në vitin 1969, ai u martua me Maria de Lourdes, e cila vdiq nga hepatiti në vitin 1971. Në vitin 1974, ai u martua me Marisën. Ata kanë tre djem (përfshirë edhe djalin e Marisës nga martesa e saj e kaluar).

Edukimi dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lula nuk ka ditur të lexoj deri në moshë 10 vjeçare, por ai e la shkollën në mënyrë që t'iu ndihmoj familjen e tij. Ai filloi të punoj si lustraxhi dhe tregtar në moshën 12 vjeç. Në moshë 14 vjeç, ai filloi të punoj në një fabrikë.

Në moshën 19 vjeç, ai e humbi gishtin e vogël në një aksident duke punuar. Pasi e humbi gishtin, ai shkoi në shumë spitale para se të marrë kujdes mjekësor.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]