Dioqeza e Shasit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dioqeza e Shasit (në latinisht: Dioecesis Suacinensis) është një dioqezë e Kishës katolike. Selia e saj është në Shas, Mali i Zi dhe sot ekziston si dioqezë titullare dhe peshkopi tituallar aktual është Bernardito Cleopas Auza.[1]

Lista e peshkopëve titullar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Denis J. Moynihan (17 korrik 1969 - 10 dhjetor 1970)
  • Charles Roman Koester (2 janar 1971 - 24 dhjetor 1997)
  • Richard Edmund Pates (22 dhjetor 2000 - 10 prill 2008)
  • Bernardito Cleopas Auza (8 maj 2008 - sot)[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]