Jump to content

Dioqeza e Ulqinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dioqeza e Ulqinit (në latinisht: Dioecesis Dulcinensis ose Ulciniensis) është një dioqezë e Kishës katolike. Selia e saj është në Ulqin, Mali i Zi.

Peshkopi i parë, të cilit nuk i dihet emri, u vendos në krye të dioqezës në vitin 877. Pasi Ulqini u pushtua nga Perandoria osmane në vitin 1571, dioqeza pushoi së ekzistuari. Që nga viti 1933 ekziston si dioqezë titullare. Peshkopi aktual titullar është Józef Pazdur, isht peshkopi ndihmës i Vrocllavit.[1]

Lista e peshkopëve titullar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Simon Konrad (Josef) Landersdorfer (27 tetor 1968 - 21 korrik 1971)
  • José Gonçalves da Costa (19 gusht 1975 - 19 prill 1979)
  • William Henry Keeler (24 korrik 1979 - 10 nëntor 1983)
  • Fernando Antônio Figueiredo (21 janar 1984 - 12 nëntor 1984)
  • Józef Pazdur (18 dhjetori 1984 - sot)[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]