Jump to content

Disha Patani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disha Patani
U lind në13 qershor 1992[1]
ShkollimiAmity University, Lucknow
ProfesioniActress
Vite aktiviteti2015–present
TitulliDisha Patani
FamiljaKhushboo Patani (elder sister)[2]

Disha Patani (lindi më 13 qershor 1992) është një aktore indiane e cila njihet për punën e saj në filmat Hindi. Ajo e filloi karrierën e saj të aktrimit me filmin telugu Loafer (2015). Ajo pati publikimin e saj të parë të filmit Hindi me filmin biografik M.S. Dhoni: The Untold Story (2016) për të cilin fitoi Stardust Awards për Superstar of Tomorrow – Female dhe IIFA Awards për Debutimin më të Mirë Femër.[3]

Patani më pas luajti zonjën kryesore në komedinë kineze të aksionit Kung Fu Yoga (2017) dhe filmat Hindi Baaghi 2 (2018), Bharat (2019), Malang (2020) dhe Ek Villain Returns (2022).

Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende
 • Të gjithë filmat janë në hindisht, përveç nëse shënohet ndryshe.
Viti Titulli Roli Shënimet Ref(s)
2015 Loafer Mouni / Parijatam Film telugu
2016 M.S. Dhoni: The Untold Story Priyanka Jha
2017 Kung Fu Yoga Asmita Film kinez
2018 Welcome to New York Herself Paraqirtje cameo
Baaghi 2 Neha Rawat [4]
2019 Bharat Radha Mathur [5]
2020 Malang Sara Nambiar [6]
Baaghi 3 Herself Paraqitje speciale në këngën "Do You Love Me" [7]
2021 Radhe Diya Abhyankar [8]
2022 Ek Villain Returns Rasika Mapuskar [9][10]
2023 Yodha Films that have not yet been released Do të njoftohet Përfunduat [11]
Project K Films that have not yet been released Do të njoftohet Filma telugu-hindi; duke u xhiruar [12]
Untitled Siva film Films that have not yet been released Do të njoftohet Film tamil; duke u xhiruar [13]
 1. ^ "cake, flowers, food: Disha Patani lets fans inside her 30th birthday celebration in Barcelona; PICS"". Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2022. Marrë më 3 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Who is Khushboo Patani? Meet Disha Patani's beautiful sister who is serving as Indian Army officer"
 3. ^ "IIFA 2017: Disha Patani and Diljit Dosanjh win best debut actor awards". Daily News and Analysis (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2017.
 4. ^ "Baaghi 2: Tiger Shroff and Disha Patani look uber-hot while wrapping up the film's first schedule". The Indian Express (në anglisht). Marrë më 26 shtator 2017.
 5. ^ "Disha Patani on Accepting a Small Role in Bharat: I'll Never Get to Work With Salman Khan". India.com (në anglisht). Marrë më 28 maj 2019.
 6. ^ "Aditya Roy Kapur and Disha Patani starrer Malang goes on floor". The Indian Express (në anglisht). Marrë më 16 mars 2019.
 7. ^ "Baaghi 3 star Tiger Shroff shares sizzling photo of Disha Patani from upcoming song 'Do You'" (në anglisht). Bollywood Hungama. 26 shkurt 2020. Marrë më 26 shkurt 2020.
 8. ^ "Disha Patani wraps up the shoot of Radhe; shares picture with her girl gang". Bollywood Hungama (në anglisht). 12 tetor 2020. Marrë më 19 janar 2021.
 9. ^ "Disha Patani starts shooting for Ek Villain Returns, Krishna Shroff says all the best". India Today (në anglisht). 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 10. ^ "Disha Patani wraps up Ek Villain Returns, see photos". The Indian Express (në anglisht). 20 shkurt 2022. Marrë më 4 maj 2022.
 11. ^ "Disha Patani finishes filming for 'Yodha". The Hindu (në anglisht). 27 dhjetor 2021. Marrë më 19 janar 2022.
 12. ^ "Disha Patani joins Prabhas and Deepika Padukone on Project K!". Bollywood Hungama (në anglisht). 8 maj 2022. Marrë më 8 maj 2022.
 13. ^ "Disha Patani to be stationed in Goa for a month-long schedule for Suriya 42, says great to be a part of such larger-than-life elements". Bollywood Hungama (në anglisht). Marrë më 21 shtator 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]