Diskutim:Ag Apolloni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ag Apolloni. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Emri[Redakto nëpërmjet kodit]

@Bard Books, ketu qe eshte faqja e diskutimeve e artikullit duhet te diskutoni se pse kembengulni te hiqet emri (i referencuar) i personazhit. Nese keni te dhena te referencuara qe i kundervihen menyres si e kam rreshtuar ate te dhene, atehere ju lutem te na i sillni, perndryshe nuk do t'ju pranohet si redaktim nese e keni vetem naze vetjake. Dhe kujdes konfliktin e interesit qe keni --Ikranjani (diskutimet) 21 korrik 2021 20:25 (CEST)

Emri i autorit është Ag Apolloni dhe për këtë mund të shikoni çertifikatën, letërnjoftimin dhe pasaportën. Mbiemri Apolloni është i tij dhe i familjes së tij. Për çdo informatë ju lutem kontaktojeni redaksinë e Bard Books: bardbooks21@gmail.com Gjithashtu, per fotografi të autorit ose dokumente origjinale të tij. Ju falemnderit. BB Bard Books (diskutimet) 21 korrik 2021 22:01 (CEST)

@Bard Books, çertifikatat, leternjoftimet dhe pasaportat ndryshojne me nje hapje gjyqi apo aplikim per ndryshim emri - ne parim kjo. Per t'ua theksuar, eshte per t'u parashtruar qe kaçanikas me mbiemrin Teneqja online shkruajne per "kusheririn" apo "njeriun e tyre" kur behet fjale per kete person. Keshtu qe provat ose i sillni ketu, siç i kam radhitur dy referencat, ose do te duhet te pajtoheni me ate qe dy burime te ndryshme, nga secila ane e kufirit, e sjell ne dukje kete gje.--Ikranjani (diskutimet) 22 korrik 2021 09:34 (CEST)
@Ikranjani, në Wikipedia emri i nje artikulli është emri, me të cilin nje person identifikohet vazhdimisht dhe ky nuk është domosdoshmërisht emri i tij i lindjes. Shembull: ‎Ky artikull quhet "Françesku" dhe personi në fjalë njihet dhe identifikohet si Papa Françesku përderisa emri i tij i lindjes është "Jorge Mario Bergoglio". Nuk mund të bëhet një ndërrim i këtillë vetëm pse disa kaçanikas me mbiemrin Teneqja shkruajnë për të. Si përfundim, emri i titullit të artikullit dhe çdo herë ku përmendet emri i tij duhet të mbeten Ag Apolloni, derisa përmes referimeve të sakta vërtetohet e kundërta. --Berishasinan (diskutimet) 22 korrik 2021 11:45 (CEST)
@Berishasinan, referimet i vendosa i nderuar, keshtu qe mos na bej kinse ndave ndonje dava. Kaçanikasit online jane prove shtese, lehtesisht e kerkueshme nder platforma rrjetesh sociale postim i te vellait te ketij njeriu, tek deklaron per hallen e tij, ve bast se mbiemri i pare eshte i ketyri. Mbasandej, meqe na e solle si kut mates, papallaret kane arsyet dhe procedurat e tyre dhe shquashmerine e tyre se pse mund t'i nderrojne emrat; kurse kete nuk e dime, mund te jete per arsye ligjore (shmangie ndaj ligjit), mund te jete per arsye psikologjike (vetekompleksim i personit ne fjale bashke me te vellain me ate lloj llagepi, qe perndryshe ka shenjuar tradicionalisht zanat - kam pershtypjen) ose per ndonje arsye qe nuk ma rrok mendja, por qe gjithsesi po i gjuaj keto arsye me intuite. Per kedo me nje sens logjike modest e kupton qe ky mbiemer Apolloni eshte i sajuar, nuk ka mundesi logjike te kete ne Kaçanik familje me mbiemer te tille. Referimet e sakta ishin aty, nje shkrimtar dhe nje reviste qe sjellin ne dukje te njejtin fenomen. --Ikranjani (diskutimet) 22 korrik 2021 15:50 (CEST)
@Ikranjani, sido që të jetë, pse këmbëngul ta quash me atë mbiemër, kur ai vetë ka zgjedhur ta mbajë këtë mbiemër? Edhe po të jetë i sajuar, është i pranuar në të gjitha institucionet në Kosovë, përderisa figuron në letërnjoftim, pasaportë, etj.. Nuk e kuptoj ku e ke hallin. --Berishasinan (diskutimet) 22 korrik 2021 17:37 (CEST)
Sepse nuk kam arsye personale pse te marr per te mireqene zgjedhjen e vete individit kur nuk kam ne dispozicion regjistra civil apo dokumentacion zyrtar kosovar qe ta ndaj njehere e mire, keshtu qe kam predispoziten te mbeshtes emrin me te cilin familja e ka nxjerre ne jete, perderisa hallen e vet kjo familje e ka percjellur me mbiemrin e saj te vajzerise, atehere nuk ka dilema qe referencat me te cilat e pajisa shkrimin japin nje informacion autentik. Por nese deshiron, mund te diskutojme mbi trajten se si duhet radhitur ajo e dhene. --Ikranjani (diskutimet) 22 korrik 2021 17:51 (CEST)