Diskutim:Alfred Uçi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Alfred Uçi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
  • JERONIM DE RADA – LËVRUES I ESTETIKËS TEORIKE (Mbi veprën “Parime të estetikës”) artikull i Alfred Uçi

  • Sonne über Albanien. Beiträge zur albanischen Folklore
Autoren: Albert L Lloyd, Gerhard Stäbler, Alfred Uçi
Broschiert: 122 Seiten
ISBN: 3925297138

Frengjisht spo marr vesh [1]

Die Erforschung der albanischen Volkskultur in Albanien selbst wurde erst wieder Mitte der 50er Jahre fortgesetzt. Im Jahre 1961 wurde in Tirana das Institut für Volkskultur gegründet, das trotz der Isolierung des Landes wissenschaftlich erkennenswerte Publikationen hervorbringen konnte. Im Bereich der albanischen Epik haben sich Wissenschaftler wie Zihni Sako (1912-1981), Qemal Haxhihasani5 (1916-1991), Alfred Uçi6 (geb. 1930), Jorgo Panajoti, Gjergj Zheji7 (geb. 1926) und Shaban Sinani8 (geb. 1959) hervorgetan.
6 Uçi, Alfred / Haxhihasani, Qemal
et al. (Hg.): Çështje të folklorit shqiptar
2-3. Simpoziumi Epika heroike
shqiptare 20-22 tetor 1983. Tirana:
Akademia e Shkencave 1986/87.

Shtëpia botuese/titulli/ faqe/dimensionet
AKADEMIA Alfred Uçi Estetika e Groteskut vol.1 / The Esthetic of Grotesque vol.1 199 20 cm
In the first volume is treated the Theory and the History of Grotesque
AKADEMIA Alfred Uçi Estetika e Groteskut vol.2 / The Esthetic of Grotesque vol.2 108 20 cm
In this volume is treated Grotesque in the history of literature and esthetics
AKADEMIA Alfred Uçi Estetika e Groteskut vol.3 / The Esthetic of Grotesque vol.3 150 20 cm
In this volume is treated Grotesque in the Folk
AKADEMIA Alfred Uçi Estetika e Groteskut vol.4 / The Esthetic of Grotesque 20 cm
In this volume is treated Grotesque in the Albanian Literature 249

Universi Estetik I Antikitetit Greko-Romak / January 2003, Book, Illustrated
Grotesku Kadarean : Sprove Estetike Per Analize Stilistike / January 1999, Book
Estetika E Groteskut / January 2001, Hardcover

  • [4] italisht spo marr vesh

  • [5] intervist po thotë (dishka politike) po interesant se koka konë tipi minister i kulturës në vitin 1990 edhe paska as punë me njëfar proteste të ministrave

  • Gazeta Shekulli dishka relacion De Rada- Uçi [6]

  • [7] Acad. Alfred Uci Aesthete d.m.th Akademik

FOLK CULTURE It is a scientific review which comprises Albanian ethnographic studies. The first issue was published in 1980, twice a year plus a selective number in French. A silver cup was awarded by the International Academy of Lutece-Paris, in 1984. After 1991 this review is published one number a year.

The Editor in Chief: Prof.Asc. Dr. Afërdita Onuzi Address: Instituti i Kulturës Popullore, Rruga “Kont Urani”, Nr. 3, Tiranë, Albania Tel.: ++355 4 22 23 23 Editorial Board of “Folk Culture”: Assistant Chief Editor: Spiro Shkurti Scientific Secretary: Shaban Sinani Members: Alfred Uçi, Andromaqi Gjergji, Dhimitër Shuteriqi, Tish Daija, Mark Tirta, Ramazan Bogdani.


...Me vjen mire qe profesor Alfred Uci, botoi librin mbi “Voskopojen, Akademine e Re dhe Filozofine e T.A. Kavaliotit” dhe mbi te gjitha, ia ka dedikuar euriditit te mirenjohur Ilo Mitke Qafezezi. Kuptohet qe vleresimi per Kavaliotin si nje njohes i mire i filozofise se antikitetit, mesjetes, bizantit dhe koheve te reja, i ben nder Voskopojes, sepse i perket nje permase, te cilit i jane referuar personalitete te shquara boterore. Kavalioti, i pershkruan katastrofat e viteve 1769, 1772 dhe 1789 te Voskopojes, ku u rrembyen vlera te panumerta kulturore, arti dhe krijimi, te cilat humben per te mos u kthyer me....


Alfred Uçi (Albania), Philosopher, Member of the Albanian Academy of Sciences