Diskutim:Anamorava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Anamorava. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Termi si toponim Anamoravë >>...[Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas njohurive të deritashem Termi si toponim Anamoravë' >> do te duhej te jete: (Lugina e Moravës së Binçës), sipas toponimeve edhe emra vendesh të tjerë të këtij krahu, del se shumë emërtime të Anamoravës perkthim adekuat nga serbishtja"Pomoravle" që shtrihet gjeografikisht deri ne Silashë ku derdhet ne Serbi(Beograd) dhe paraqet kontunitetin e ketij aureli gjeografik sipas historiografise serbe. Pra,(Lugina e Moravës së Binçës), Binça sipas emrit iliro-dardan Bindi emer shqiptar dhe janë të burimit shqip, porse sundimi i gjatë romak, serb dhe osman, ku më pak e ku më shumë, kanë lanë gjurmët e tyre edhe në toponiminë e kësaj treve, por pa mundur kurrë të shlyejnë vazhdimësinë ilire-shqiptare në këtë anë.-- ----Koka11 2 prill 2015 18:59 (CEST)
  • Anamorava është rajon Gjeogrfaik, jo regjion administrativ, e as i Moravës.--Planeti (diskutimet) 2 prill 2015 20:57 (CEST)