Diskutim:Andrea Boçeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Andrea Boçeli. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Andrea Bocelli (lindi ne Lajatico me 22 shtator 1958) eshte kengetar lirik italian, qe merret para se gjithash me repertorin popdhe i lidhur me shtepine diskografike Sugar.

Eshte diplomuar ne drejtesi (juridike).

Debutoi duke duetuar me Zucchero ne kengen Miserere.

Ne vitin 1994 fiton Festilalin e Sanremos ne kategorine Nuove Proposte (Propozime te Reja) me kengen Il mare calmo della sera (Deti i qete i mbremjes). Vitin vijues del i katerti me kengen Con te partiró (Me ty do te nisem). Ne kohe te shkurter behet nje nga kengetaret italiane me te njohur e te dashur ne bote edhe fale dyshes me Sarah Brightman ne kengen Time to Say Goodbye (Kohe per te thene mirupafshim) versio anglez i kenges Con te partirò. Nder kenget e tija me te njohura eshte edhe Vivi per lei (Jetoj per te) te kenduar sebashku me [[Giorgia].

Start a discussion about Andrea Boçeli

Nis një diskutim