Andrea Boçeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrea Boçeli

Andrea Bocelli (Andrea Boçeli) lindi më 22 shtator të vitit 1958Lajatico, një fshat në rajonin e Toskanës.

Në moshen 6 vjecare nisi të studiojë pianon. Pak vite më pas filloi të marrë mësime për flautë dhe saksofon. Pas ushtrimeve të pianos ai i kushtonte shumë kohë edhe kantos. Dukej qartë se ai femijë kishte lindur për të kënduar.

Me të përfunduar gjimnazin ai u regjistrua në Universitetin e Pizes për jurisprudencë (drejtësi). Megjithëse pas katër vitesh u diplomua, pasioni dhe ëndërra e tij vazhdonte të ishte muzika sidomos ajo lirike. Mësimet e para për tenor i mori prej një nga ekspertët e kësaj fushe, Franko Koreli. Jeta prej tenori nuk kishte shumë të ardhura materiale kështu edhe Andrea si shumë të tjerë, filloi të këndonte nëpër klube nate.

Gjate kesaj kohe u njoh me Erika-n e cila do te behej gruaja e tij dhe do t´i dhuronte dy femije Amos dhe Mateo. Zyrtarisht kariera e Bocelit filloi ne 1992. Zucchero (Xukero) po zhvillonte nje audicion për "Miserere", nje projekt i Luciano Pavarottit. Fituesi do te kishte mundesine te punonte me tenorin e madh. Ishte pikerisht Pavaroti qe zgjodhi zerin e Andreas kur po degjonte regjistrimet.

Nje vit me pas nenshkroi kontraten e tij te pare si prfesionist me shtepine diskografike "Sugar" e cila ishte ne pronesi te Katerina Kazelit. Ishte pikerisht kjo e fundit qe e bindi te merrte pjese ne Festivalin e Sanremo ku fitoi vendin e pare ne kategorine për te rinj.

Si fitues kishte te drejten te merrte pjese ne Festivalin e Sanremos te nje viti me pas. Andrea konkuroi me "Il mare calmo della sera" (Deti i qete i mbremjes), nje kenge qe ne perfundim te festivalit do te vazhdonte te shiste shume disqe. Ne gusht te 1994 publikoi albumin e tij te pare qe mban titullin e kenges qe e beri te famshem. Shitjet e shumta bene qe Boceli te fitonte për here te pare diskun e platinit. Ne 1995 mori pjese serish ne Sanremo, kete here me "Con te partirò" (Me ty do te nisem), kenga qe beri albumin e tij te dyte "Bocelli" te shiste 2 milion kopje dhe te vleresohej serish me diskun e arte.

Po ate vit nisi turnene e tij te pare "Night of the Proms", ku Andrea ishte i shoqeruar nga artiste me emer si: Brayan Ferri, Al Jarreau dhe shume te tjere te cilet bene qe te arrihej nje numer rekord shikuesish. Kenga "Con te partirò" dhe versioni i saj anglisht "Time to say goodbye" (Kohe për te thene mirupafshim) shenuan nje tjeter rekord për sa i perket shitjeve nepër Evrope. Ne France keto kenge qendruan ne krye te renditjeve për shume jave duke u vleresuar me diskun e arte dhe ate te platinit ndersa ne Belgjike u cilesuan si nje nga sukseset me te medha te pakten te 20 viteve te fundit. Albumi "Bocelli" u vlereresua me 10 disqe te arte ( nga te cilat 4 ne Gjermani ku shiti mbi 2 milion kopje, 4 ne Hollande dhe 2 ne Itali.

Kur dukej se kishte arritur kulmin Andrea publikoi albumin e tij te trete me titull "Romanza". Gjate vitit 1996 ku album theu çdo rekord muzikor ne Itali. Vetem 6 jave pas hedhjes ne treg ky album ishte vleresuar me diskun e arte ne te gjitha shtetet ku ishte publikuar. Kritika boterore e krahsaonte me te madhin Enriko Karuzo.

Kontributi i Boçelit për muziken lirike italiane perfaqesohet vetem nga albumi "Viaggio Italiano" (Udhetim italian) i publikuar ne vititn 1995. Megjithate ai ka interpretuar ne disa prej skenave me te famshme te botes ne opera nga me te ndryshmet.

Albumin e tij te dyte ne kete rryme, te cilin e titulloi "Aria", Boçeli publikoi ne 1998 dhe doli ne shitje ne 13 shtete te Evropes. Shume shpejt disku u ngjit ne vendin e pare te renditjeve te muzikes klasike. E njejta gje ndodhi 18 muaj me pas me albumin "Sogno" (Ëndërr).

Pas shume disqesh, koncertesh dhe turneshe me ne fund ne maj te 2002 Andrea realizoi ëndrrën e tij për te interpretuar ne operen e Puçinit "Tosca". Suksesi ishte i jashtezakonshem. Opera u perserit me te njejtin sukses ne Angli, France, Gjermani, Spanje dhe ShBA. Albumi i tij i fundit "Andrea" u publikua ne gusht te 2004. Aty perfshihen dhe disa kenge tekstet e te cilave janë shkruar nga: Maurizio Costanzo, Lucio Dalla dhe Enrique Iglesias. Suksesi i tij ka terguar se Boceli është nje nga zerat italiane me te pelqyer te momentit nepër bote.

Disqe te plota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Il Mare Calmo Della Sera - (1994)
 • Viaggio Italiano - (1995)
 • Bocelli - (1995)
 • Butterfly (Kate) (meZenîma) - ipabotuar (1996) (bashke prodhim Bmg dhe Sugar)
 • Romanza - (1996)
 • A Night In Tuscany - (1997)
 • Aria, The Opera Album - (1998)
 • Sacred Arias - (1999)
 • Sogno - (1999)
 • Arie sacre - (2000)
 • La Boheme - (2000)
 • Verdi - (2000)
 • Statue Of Liberty Concert - (2000)
 • Cieli Di Toscana - (2001)
 • Requiem - (2001)
 • Sentimento - (2002)
 • The Homecoming - (2002)
 • Tosca - (2003)
 • Andrea - (2004)
 • Iliri-Ana-09-21/tetor (2006)
 • Iliri-Ana - ilirian War ! (21/10/2007)
 • White Christmas - (2009)