Diskutim:Ballaban Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ballaban Pasha. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mehmedi II (ndryshe Ballaban Pasha)[Redakto nëpërmjet kodit]

Ballaban Pasha ishte një nga komandantët më të shquar të perandorisë osmane. Ai komandoi pushtimin eKonstandinopojës në vitin 1453. Ishte shqiptar i lindur në Mat dhe ishte marrë rob ngasulltani në moshë të vogël. Në vitin 1465 u dërgua në Shqipëri me 15 mijë kalorës dhe me 3mijë ushtarë këmbësorë kundër Skënderbeut, ku fitoi në betejën në afërsi të Dibrës. Ai zurirob Mojsiun, njërin nga shokët mtë të guximshëm të Skënderbeut dhe gjashtë persona tëtjerë nga krerët e tij. Ballabani mori pjesë në rrethimin e Krujës ku edhe vdiq. Në historinëe shqiptarëve njihet si tradhtar, sepse luftoi kundër Skënderbeut, por nga ana tjetër, aimbetet në historinë botërore si komandanti që pushtoi qytetin e pathyeshëm,Konstandinopojën, të themeluar nga perandori ilir Konstandini i Madh. Një shqiptar ethemeloi, dhe në 1453 ishte një shqiptar tjetër që e bëri qendrën e sulltanëve osmanë. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 92.60.29.5 (diskutimiredaktime) 20 shtator 2012 19:17.