Diskutim:Des Moines County

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Des Moines County. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ne gjuhen shqipe, emrat zakonisht shkruhen me alfabet shqip per te mos krijuar ngaterrim. Si mund ta lexonte Iowa nje shqiptar qe nuk di anglisht? Prandaj duhet te shkruhen ashtu sic i shkruajme ne shqip--Ajoua. Ne fund te fundit, shkruajme Nju Jork dhe jo New York.

Nuk është aq e thjeshtë. --Λeternus 5 janar 2012 19:38 (CET)
Po atehere si do te lihet? Te ecim me dy sisteme? Njeri qe lexon New York si Nju Jork, dhe tjetri qe lexon Wyoming si Wyoming?? Do te kete me te vertete ngaterrese te madhe nese mbahen dy sisteme. Shume shqiptare nuk dine anglisht. Shumica do ta lexonte Iowa si Iova dhe Wyoming si Wyoming e Colorado jo si Kolorado, por si Colorado me C te shqipes. (Edvini 5 janar 2012 21:30 (CET))