Diskutim:Elena Gjika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Elena Gjika. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Elena Gjika ishte shkrimtare perparimtate rumune me origjine shqiptare. Ajo mori pjese ne levizjen kulturore oerparimtare te Evropes. Elena Gjika perkrahu Levizjen Kombetare Shqiptare,ajo mbajti lidhje te ngushta me veprimtare te shquar si:Jeronim de Rada,Zef Jubani, Zef Serembe, Thimi Mitko etj. Ajo nepermjet kengeve popullore vuri ne dukje luften disa,shekullore te popullit shqiptar kunder , sundimit Osman. Elena Gjika lindi me 22 janar 1828 Ajo ishte e bija e Mihal Gjikes, vellait te Princit te Vllahise Grigore Gjika. Elena Gjika mori nje arsim te plote dhe vazhdoi jashte vendit, me pare ne Dresden, pastaj ne Vjene, Venecia dhe Berlin. Elena Gjika u kthye perseri ne vendin e saj ne 1849 dhe u martua me duken rus Aleksander Kolstov-Mossolski. Si Publiciste shkrimtare kryesisht ne frengjisht Elena Gjika u be e njohur ne vitin 1855.Ese Elena Gjika