Diskutim:Gjuha greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Gjuha greke. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Me cdo rrespek ama duhet dallu thelbesisht Greqishten e lasht me kete qe sot quhet. Ne gjuhen greke te lashte perfshihen pjese me te medha te ballkanit dhe te Itaise jugore. Ndersa gjuha e sotit eshte me teper sllave se greke. MJAFT! Shiko historin e dyndjeve te sllave te jugut. Dhe krahaso gjuhen ne pjeset jugore te Italise dhe te Bullgarise ku ndikimi sllave nuk ka pasur efektin e vete dhe nese ke kontakte me banore nga keto regjione do te kuptoshe dicka me shume. Per kete edhe mendoj se Ukipedia eshte qe te prezentojme mendimn tone ne e jo si done te tjeret. E vertete qe greket e sotit ja kane arritur te prezentohen ne nje mase te madhe si greke te lashte. Por kjo nuk do te thote se eshte ashtu. Dikush e din e heshte per interesa te veta. MJAFT me mendime te te huajve. Per kete teme me se mire le te shkruaj nje Qame apo Arbereshe se ai ka te dhena nga baballaret e tij sikurse ti qe mbane te dhena per Shqiperine e sotit. Per mendime nga librat e shkruara mendoje se ne kete artikull nuk kemi nevoje, se ka mjaft reklama te investuara nga qeveria grekeqise se sotit.

perdoruesi Hipi Zhdripi

Jam dakort me kto qe thua hipo, ideja e wikipedias ama eshte nje enciklopedi me mendime neutrale, dhe ta siguroj qe edhe pse te verteta kto ktu jane jo neutrale... Nuk e di nese me kupton, ne disa pika jam dakort me kete qe thua, ama mendimi im dhe i joti eshte i barazvlefshem me ate te X dhe Y diku tjeter dhe eshte mire qe mos ta transformojme wikipedian shqiptare ne nje strofull anti greko-serbe sepse pastaj tregojme se jemi njesoj si ata!Joni
Noshta ja kam tepruar por prap eshte mire qe e bera une se dikush tjeter. Me kuptone. Eshte mire qe ne te veme binaret dhe i ndihmojme neutralitetit. Fundi i fundit ... me mire te leme kete teme per ndonjeri qe di me mire ama si te thashe ne jemi te rriture e i kuptojme gjerat.

perdoruesi Hipi Zhdripi

per me teper shiko fleten e Danit

sa per gjuhen greke[Redakto nëpërmjet kodit]

WIKIPEDIA ANGLISHT E KA GJUHEN GREKE 12 MILION

KURSE AJO GJERMANE E KA 12,3

DUKE DITUR SE GREKET NUK PRANOJNE AS PAKICEN SHQIPATERE E JO ME MAQEDOANSE APO TURKE

ATEHRE PS SHQIPTARET SHKRUAJNE 15 APO SE JANE PA DINJITET.

COHU SHQIPTAR COHU

Pershendetje,
e shoh se jeni i shqetesuar, por ne disa raste edituesit e wikipedias shqip nuk analizojne wikipediat tjera por perkundrazi ata hulumtojne dhe marrin argumente nga jashte wikipedias per te mbuluar vertetesine e te dhenave.Sa i perket 15 milionshit ja disa argumente:
Mendon se kto referenca mjaftojne qe ne te mos jemi te fyer nga ana e juaj se kinse po i duam greket? Puntori 15 Korrik 2008 13:08 (CEST)
P.S. Po thua te pa verteten (genjeshter) kur thua se wikipedia ne anglisht ka gjuhen greke 12 milion sepse ajo ka 15-22 milion. Puntori 15 Korrik 2008 13
18 (CEST)

Besueshmëri[Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktorët e Wikipedias duhet të jenë të përgjegjshëm. Nuk mund të bëhet propagandë, sepse përndryshe zhvlerësohet kjo enciklopedi kaq e dobishme. Për fat të keq Wikipedia shqipe vuan nga mungesa e objektivitetit, është shumë e paragjykuar. Sa keq! Kjo pasqyron nivel të ulët. Nëse doni të bëni propagandë, ju lutem aderoni ose krijoni parti. Pak seriozitet për intelektin e të tjerëve që na lexojnë ose edhe për mua dhe për shumë të tjerë si mua si lexues nuk bën keq. Ju faleminderit! Philophinikus 29 maj 2013 21:53.