Diskutim:Islami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Islami. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: — ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

shoku ku na bere muslimante te gjitheve ti? korrigjoje ate jeshulen mbi shqiperine! antinacionalist! --Dessy92 25 Qershor 2009 13:38 (CEST) Jo e pasni ba fenë Islame poqaver, spaska mbet kurgja ma .


Tung, nuk po e shoh te rruges ate qe ke bere tek feja islame, nuk mundesh thjeshte me e ndrru krejt perberjen e temes psi qe aty lidhen edhe shume tema tjera drejte perdrejt. Mundesh me shtu apo permirsu gjana te cilat nuk jane mire te renditura. Ne temen mbi fene islame kane punuar shume autore dhe shume kohe, keshtu qe trego pak rrespekt edhe per te tjeret. Tung--Luani 1 2 Korrik 2010 18:51 (CEST)


Tungjatjeta,

(sa për dijeni: nuk mund të kërkoni respekt prej të tjerëve ose të paktën ta përmendni këtë kur nuk dini rregullin fillestar të sjelljes me respekt: të drejtuarit me "Ju".)

Shpresoj ta kuptoj atë që pak a shumë doni të thoni, me gjithë problemet, jo të dialektit por të drejtshkrimit dhe të formulimit!

Në lidhje me përmbajtjen: një enciklopedi nuk është vendi për të bërë propagandë për bindjet ideologjike personale, fanatizmat fetare ("...psi qe aty lidhen edhe shume tema tjera drejte perdrejt...") ose për trillime fantazie por në rradhë të parë për FAKTE HISTORIKE DHE PROVA. Dhe këtu llogariten të GJITHA faktet, jo vetëm ato që u pëlqejnë disa fanatikëve. Eshtë e drejta e të gjithë publikut të interesuar për të mësuar historinë dhe të tashmen e pashtrembëruar dhe të qartë. Koha e censurës dhe të hedhurit hi syve ka marrë fund me kohë! Dhe shtrembërimet tendencioze nuk kanë nevojë të "renditen" mirë por për t'u hedhur atje ku e meritojnë: në plehra.

Gentius. Korrik 2010.

_______________________________________________________________________________________________

I nderuar kjo që thua ti nuk është e vërtet, të kam shkruar dhe skjaruar që nuk ashtë mirë të fshihet komplet shkrimi pa i pasur parasysh të gjitha lidhjet që përmban shkrimi dhe puna e shumë autorve. Kjo ashtë arsyeja, por tregoje ti arsyen pse e hedh poshtë shkrimin e vjetër Temën dhe e vendosktë variant tënden.--Luani 1 17 Gusht 2010 00:30 (CEST) ______________________________________________________________________________________________

(Me këtë nivel të shqipes që keni ju, e marr me mend se sa e kuptoni atë që kam shkruar...!)

Edhe një herë:

e kam ndryshuar të gjithë artikullin sepse ishte në nivel të dobët në çdo drejtim, të dhëna të përcipëta e të mangëta historike, pa referime literature shkencore dhe plot shprehje subjektive, thurrje lavdesh që duket që janë shkruar nga fanatikë adhurues fetarë, të dhëna për websites grupesh fetare që e meritojnë të quhen plehra. NJË ENCIKLOPEDI ËSHTË NË RRADHË TË PARË VENDI PËR BURIME SERIOZE SHKENCORE DHE JO TABELË PËR TË NGJITUR REKLAMA! Ju mjaftojnë këto arsye? Tungjatjeta, --Gentius 17.08.2010

As që dua ta kuptoj "Nivelin e shqipes tuaj" veetëm ti tregova arsyet e mia, e me kto tuat nuk besoj që pajtohet njeri.

P.S. E tillë është shqipja tek ne,nuk kemi plane ndryshimi fare. Tung--Luani 1 17 Gusht 2010 16:32 (CEST) ______________________________________________________________________________________________

Nuk do që të më kuptosh, por megjithatë e di që e kam gabim...?! Në këtë gjendje katandiset llogjika pas shpëlarjes së truve nga dogmat! Por ka edhe mundësi që bëni sikur s'kuptoni duke iu shmangur pikave të kritikës sime me anë fjalësh të përgjithshme ngaqë s'do mend që e dini se s'keni shpresë t'ia dilni.

Jo, jo, nuk është e tillë shqipja tek ju! Mos u mundoni më kot të fshihni gjysëm-analfabetizmin pas dialektit se kam parë dhe dëgjuar boll njerëz në Kosovë që kanë nivel krejt tjetër, megjithë dialektin.

Pse s'merreni më mirë me ndonjë argëtim tjetër ku nuk duhet shumë gjuha dhe llogjika? --Gentius, 18.08.2010.

________________________________________________________________________________________________

E Shoku Gentius ju e kritikoni permbajtjen e artikullit nga pikepamja e nje kristiani dhe ate cka ishte shkruar me pare pa asnjefare respekti e hoqet besoj se nuk keni te drejte. Vikipedia nuk u ndertua per nje dite filozofia e saj eshte qe shume autore ta ndertojne nje artikull dhe askush nuk mund te pretendoje se ajo eshte vend per shfaqjen e pikpamjeve subjektive. cdo artikull duhet te shkruhet mbi ate qe dikush e ka shkruar mund te shtohen ose te hiqen pjeset e diskutueshme por jo te hiqet komplet artikulli--79.125.185.163 17 Gusht 2010 20:41 (CEST) ________________________________________________________________________________________________

Unë e kritikoj artikullin nga ana e një kristiani...?! Konstatim gjenial!

Sa për dijeni (megjithëse nuk ju hyn fare në punë!): unë s'jam kristian dhe nuk ka rëndësi se ç'farë jam unë por ato që them unë. Edhe për ju vlen e njëjta gjë: ngaqë s'keni se ç'të thoni për akuzat e mia konkrete, "s'ke ç'ti bësh samarit dhe i bie gomarit!", siç thotë një fjalë e urtë.

Për këtë keni të drejtë: „...te hiqen pjeset e diskutueshme...“. I hoqa. --Gentius, 18.08.2010.

gjepurat e fese[përpunoni burim]

Nuk me di se sa tradhtore jan kta njerz. Sa per dijenin tuj i ashtquajtni luan (nqs ai asht emri juj) ,ky tipi qe cfar ne ne ditet e sotme mund ta quajm nje kriminel. vrau e preu nga te kater anet per me hap dogmat e tij idiote. s'du me permend ketu faktin qe pallonte vajza te mitura se del qe tipi asht ajo qe ne ne ditet e sotme qujm pedofil. Muhamedi qe jo vetem nje pedofil , por edhe kriminel. Shqiptaret nuk jane arabe zotrote e njerez tribal, jan race e paster , ju NUK jeni shqiptare por kucka te TURKUT e arabit. S'ju ve fajin njeri per ate , po ktu asht Shqiperi nuk asht vend muslimanesh a t'krishtersh, ne besojme tek sekularizmi e dum te edukojm femit tane me standarte evropinane, jo me gjepurat e nje pederasti te pa eduku qe jetoi 1000 me par.

Nuk me pas cip ti merr , e shokt e tu se ndryshe nuk i shkrunit ato gjepura. Po ktu i beni sherbim arabit per lekt qe ju jep merr merr tradhtar. Keta njerz e them dhe njeher nuk JAN SHQIPTARE, JANE TURQ. (prandaj ju coi serbi ne turqi ju merr plehra) Na asht ba gjith vikipedia me artikujt me gjepura. Meqense ju tradhtare i kini leket shko me hap nje sit tendin. Ndryshnje mos u ankoni kur ju dalin gjepurat ne shesh. Pse nuk ju jep turku e arabi lek per me hap qendra per teknologji e per kompjutra por vetem per medrese fetare. Se do me hap ideologjine e tij e me kthe shqipnine ne mburoje te turkut e arabit.

po te ishnje njeri per se mbari nuk do kishte probleme te tilla , por ju nuk jena shqiptare , ju jena me keq se sa tradhtaret qe vran Rustemin, ju shofte shkjau.nga na i nxorren keto fjal me c'ka dmth pejgamber mor derr , nuk me di ti qe s'asht as fjale shqipe ajo.


Tradhtar ????[përpunoni burim]

Liridon, fillimisht të drejtohem ty pasi që ti e ke mbrojtur temën Feja Islame. Shihet se kemi të bëjmë me nacionalistë të kulluar (!?@$#@?) por ata nuk e kanë vendin në Wikipedi. Versioni i vjetër i Feja Islame ka pasur nevojë për zgjerim e për përmirësime por jo për zhdukje. Artikulli aktual është përkthim nga gjuha gjermane. Gjermanët mund të na japin mësim në shumë fusha tjera por jo në atë të Fesë Islame, dihen pikëpamjet e tyre për Fenë Islame (por edhe të islamikëve për fetë jo-islame). Problemi është se është bërë përkthim pa përshtatje (bukfal), ku në gjuhen shqipe i humbet kuptimi, Shahadda nuk ka lidhje me shqip. Si në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni njerëzit bin Shahadet, nuk bëjnë pelegrinazh për tu kthyer si pelegrinazhist apo diq tjetër, por shkojnë në Haxh dhe kthehen si Haxhinjë. Kanë humbur të gjitha lidhjet të cilat të kanë drejtuar në temat tjera, bile janë bërë edhe artikuj të dyfisht , si psh Shahada, kjo nuk guzon të ndodhë. Sa për informim Luani është nofka ime dhe jam krenar që i takoj besimit Islam. Nuk më bie ndërmend të bie në një nivel me diskutuesin e mëparshëm. Nëse Gentiusit i duken dokrra referencat e marra nga bashkësia islame e Kosoves, Shqipëris etj, çfarë janë referencat e tij; http://www.scribd.com/doc/2511578/Refuting-the-Kaffir-Bahai-Movement-Fatwa http://debatte.welt.de/kolumnen/73/periskop/56462/iran+besorgniserregendes+urteil http://www.bahairights.org/ Bahaizmi (mund te jetë lëvizje, por jo emërtim sekte) nuk mund të mirret referencë për këtë artikull, sepse është sekt shumë i vogël bile pa domethënie për Fenë Islame. Prej një historiani pritet një kërkim shkencor e me argumente e jo një përkthim banal (fjalët që përdoren mund te jenë banale, por përkthimi si i tillë nuk besoj). Mirëpo edhe ky ashte problem në vehte sepse sapo të figuroj ndonjë ref. në gjuhën gjermane nuk kontrollohet tutje, permbajtja mundet të jetë e lloj llojshme. Pra ata që duan të mirren me Nacionalizëm le të kalojnë në sektorin e Wikilibrit (derisa ti vet merr të drejtën që të hysh në këtë faqe dhe të diksutosh, nuk ke kurrëfarë të drejte tua ndalosh të tjerëve ta bëjnë të njëjtën gjë!!!) dhe le të shkruajnë çka të dojnë, fyerjet, nënçmimet nuk e kanë vendin këtu. Mirëpo le ta tregojë secili naivitetin e vet kjo nuk ndalohet se thanja Die Idioten sind in mehrzahl (edhe ne gjuhën Gjermane e paske shkruar gabimisht!?) është shumë e vjetër. Edhe njëherë ktheni temën në atë gjendje siq ka qenë e kush don të kontribon le të urdhërojë. Se sa janë banorët e Shqipërisë më shqiptarë se ne Kosovarët nuk do koment (dyshoj se e paske kuptuar mirë!?), mundeni me u marrë me fakte. por jo me fyerje. Sa i përket Profetit të shenjtë Muhamedit s.a.v.s. është temë në vete, fjala është për artikullin Feja Islame që ka dallim tejet të madh. Por nuk e shoh të rrugës që t'ju mësoj Teologji ca ateistve që nuk e dinë as nga e kanë fillin e lere më diq tjetër (na gezon "fakti" se ti e ditke prejardhjen tende!?#@!?). Që të mos përsëritet i njejti gabim kontrollo fillimisht të dy artikujt në fjalë.--Luani 1 18 Gusht 2010 23:51 (CEST)

Luan: dyshoj se ti e din se çfarë domethënë të qenit nacionalist, mos i nëpër-këmb personat që merituan vend në historinë e Shqiptarëve!

marevci[përpunoni burim]

vetem dua te i them disa fjalë Që i pashë Në Të gjitha ("krejt") bisedat seriozisht është (osht) marre per disa njerz qe perdorin fjalë banale per profetet e gjitha kohrave diçka duhet te kuptohet çdo herë ka pas profet i fundit është (osht) Muhamedi (emri gjithëmonë duhet te jete me shkronje te madhe) ata qe nuk pajtohen me fenë (fejen) islame e qe nuk besojn le te lexojnë e shohin realitetin, le (ne) ti lexojnë biblat edhe ashtu jan teper ka shum bibla, le (ne) ti shohin fetë tjera ka shumë po asnjeher nuk do ta gjejn qetësinë shpirtrore sikurse ne fenë islame as nuk perdora shenja piksimi as asgjë (kurgja) per drejtshkrim vetem se dua te ju them jemi shqiptar kjo është (osht) e vertetë ndersa feja është (osht) diçka qe njeriu e merr vet e pranon cilen do fe, le te lexojnë e le ta shohin realitetin po nje gje le te dihet se asnje fe perveq fesë islame te allahu nuk pranohet (a nuk thuhet se te gjithe besojne ne nje Zot te njejte por ne emra te ndryshem?) feja islame është (osht) fe e pranuar te alahu ata qe s'besojnë e qe s'lexojnë le (ne) ta marrin më seriozisht e le ta shohin realtetin vetem 1ALLAH është (oaht) ska tjeter, pa fëmijë pa kurgja vetem 1 ALLAH gjithçka që shohim dhe e jetojmë e gjithçka çka dim e ka krijuar allahu, deshëm apoi s'deshëm (dashtum sdashtum) do te vdesim, ai do te na merr shpirtin; edhe nje herë besoni 1 ALLAH pa ba(?) i bo(?) shok ju pershendes, jemi shqiptar, mos ofendoni \e fundit secili per vete pergjigjet para allahut tung te gjithëve

Stampa:Islam[përpunoni burim]

Stampa {{Islam}} eshte e njejte me stampen {{Islam}} te Wikipedia angleze dhe atje kjo stampe eshte vendosur te artikulli Islam dhe nuk e kuptoj heqjen e kesaj stampe nga Gentius. --Olsi (diskutimet) 8 prill 2012 18:36 (CEST)

Kërkesë redaktimi më 10 qershor 2013[përpunoni burim]

In English: This entry for Islam in Albanian is extremely biased. In the opening paragraph, it introduces Islam by exclusively targetting Christianity. Consider looking at this please and possibly revising it. The introductory paragraphs are particularly problematic in this way. And in general, religious tenets and beliefs of Islam are stated as if facts, whereas the entry about Christianity in Albanian "Krishterimi" goes out of its way to make it clear that Christian religious beliefs are simply that - beliefs. Stating Islamic doctrine as true verified fact diminishes the utility of this site, along with credibility of the author. Whoever is responsible for this entry about Islam, please read through it entirely and see for yourself that this article is extraordinarily biased, almost blatantly so. This entry seems as if it tries to make a political statement rather than just presenting fair and balanced information to curious readers. I would personally like to have the opportunity to edit this article (only two paragraphs) with citations naturally (*natyrisht*). I will edit the article in Albanian only. {For your information, I am not religious at all. I was looking for a fair and accurate representation of Islam in Albanian, and I did not find it, instead I found this.)

Regards to the Wikipedia Staff.

Kërkesë redaktimi më 11 qershor 2013[përpunoni burim]

Include discussion about the holy books of Islam. Tevrat, Zabur, Injil(Inxhil), Quran (Kuran), and the Hadiths - the sayings of the prophet according to his followers and eye-witnesses. There should be at least one paragraph about the Hadiths alone. There are several of these of different aurthors. It must be noted that the Hadiths are an essential part of Islamic faith, and not simply additions to it.

Also, in the paragraph which mentions Criticism of Islam, there should be a mention about the death penalty for apostacy, homosexual manifestation in public, and other such sins which, the eyes of Islam, deserve capital punishment. There must be discussion of Taqia also.

These are substantial additions. These are things that people are interested to read about, when they search to read about Islam. Instead of leaving untrustworthy sources to educate the curious public about the idiosyncracies of Islam, we can provide the public with TRUE information here in this article about Islam. Any paragraph regarding the Criticisms of Islam should contain these and other controversial topics in order to satisfy the readers' curiousity while educating them also.

IN ADDITION to the above, there should be a paragraph about Islam as a political ideology rather than merely a faith. Many leaders of the world have employed Islam for their own political purposes while pretending to fight in the name of Islam. This brings me to Jihad. It is necessary to explain what Jihad is, in different contexts of the Quran and the Hadiths. What did Jihad mean in the past, and what it means currently (and in what context)?

I strongly recommend that the above mentioned (outlined) adjustments and additions be implemented to the main article, for a more complete and comprehensive representation of Islam in its entire significance.

Thank You for your attention. I hope to see this article improve. OTHERWISE, I'm going to have to jump in and do this myself.

Kërkesë redaktimi më 11 qershor 2013[përpunoni burim]

This paragraph should contain information about Muhammet waging wars against neighbouring tribes and countries. It is important to know how Islam started spreading from Saudi Arabia to Europe, North - Africa, then Southeast Asia.

These are very important pieces of information that are missing from the article.

Hi