Diskutim:Ismail Qemali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ismail Qemali. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Artikulli e ka titullin Ismail Qemaili. Për hirë të kësaj vërtete duhet ashtu të mbetet edhe nëse emri i tij është i lidhur ngusht me shpalljen e pavarsis. Mendoj se ka boll të shkruhet për I. Qemailin. Për këtë mendoj se duhet bartur gjitha të dhënat që nuk i takojnë këtij artikulli, si p.sh seksioni: Ismail Qemali#Delegatet dhe Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë.--88.71.73.106 30 Janar 2009 19:26 (CET)

Emri e Ismail Qemalit[Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i vertetë i Ismail Qemalit është Ismail Qemal bej Vlora. Mendoj se artikullit mund t'i shtohet dhe një seksion mbi historinë e emrit të tij. Ketu [[1]]ka nje artikull interesant dhe te detajuar mbi historin e emrit te botuar ne revisten Milosao. —Piasoft 4 Dhjetor 2010 13:19 (CET)

Pas gjithë kësaj kohe akoma po shfrytëzohet një emër i rremë i trilluar i një personaliteti të shquar. Është turp që akoma një pjellë komuniste për interesa partiake të mbetet në mendjen shqiptare. Unë se besoj se Ismail Qemaj Bej Vlora (Ismail Vlora) dhe familja e tij e meritojnë këtë trajtim hajdutësh.
Shfrytëzimi i emrit Ismail Qemali automatikisht fshehë veprimtarinë dhe kontributin patriotik e kombëtarë që dha familja Vlora. Ky është turp i paparë. Puntori (diskutimet) 11 shkurt 2021 16:31 (CET)

Burim i mire po jo me i miri[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky burim ("Qemali, Ismail (2009) [1920]. Kujtime") po perdoret gjeresisht ne artikull. Nuk eshte gje shume e keqe, bile te falenderoj, po doja te kujtoja qe kujtimet personale te nje figure, edhe pse jane jashtezakonisht te vyera, nuk jane me te mirat, pasi kane konflikt interesi. Te kuptohemi, artikulli eshte jashtezakonisht me mire me kete burim, sesa pa gje, po do ishte me mire te perdoreshin monografi mbi te, si te meposhtmet (qe jane vetem shembuj):

  1. Koli Xoxi, 1983: Ismail Qemali: jeta dhe vepra
  2. Teuta Hoxha, 1983, Ismail Qemali: përmbledhje dokumentesh, 1888-1919
  3. Kaliopi Naska, 1987, Ismail Qemali në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare

Ndoshta jane botime pak te datuara, pasi te bere ne periudhen e komunizmit, dhe nese s'ka asgje te botuar ne 2012, me 100 vjetorin e pavaresise, atehere jemi pa fat, po gjithsesi doja te terhiqja vemendjen mbi cilesine e burimit, shpresoj te me mirekuptosh. --1l2l3k (diskutimet) 25 korrik 2018 21:53 (CEST)

Te falenderoj per radhitjen. Thjesht po e perdor sa t'i jap strukturen skeletit te artikullit, meqe e disponoj fizikisht. Disponoj gjithashtu edhe Ikonomin qe botoi me 2012, por do ta le per neser pjesen tjeter. Gjithe hallin e kisha qe t'i jepja pakez strukture dhe gjuhe te thukte. --Serasqeri (diskutimet) 25 korrik 2018 22:10 (CEST)
Kuptoj shume mire, dhe te falenderoj. Ikonomi (e kisha harruar) normalisht eshte biografia me e mire tani per tani. --1l2l3k (diskutimet) 25 korrik 2018 22:18 (CEST)

Bashkimi i Shqipëtarëvet[Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithese nuk ia kemi kontekstin ne artikull:

"Ismail Haki Beu nxuer në Kajro nji fletore me titullin Bashkimi i Shqipëtarëvet.[1]

Referencat[Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Merlika-Kruja, Mustafa (2011). Shënime historike. Tiranë: Omsca-1. f. 427. ISBN 978-9928-132-00-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)