Diskutim:Jean-Claude Van Damme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Jean-Claude Van Damme. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Jean-Claude Camille François Van Varenberg (i lindur më 18 tetor 1960), i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme,është një artist belg luftarak, aktor, drejtor dhe më i njohur për filmat e tij luftarak artet veprimit. më të suksesshëm të cilat përfshijnë Bloodsport (1988), Kickboxer (1989), ushtar Universale (1992), i synuar Hard (1993), Timecop (1994), vdekje e papritur (1995) dhe JCVD (2008).Ai është njohur si "muskujt nga Brukseli".

Pas studimeve artet marciale intensivisht nga mosha dhjetë, Van Damme ka arritur sukses kombëtar në Belgjikë si një artist ushtarak dhe aparat gjimnastikor, duke fituar "Zoti Belgjikë" titullin Bodybuilding. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1982 për të ndjekur një karrierë në film, dhe ka arritur sukses me Bloodsport (1988), bazuar në një histori të shkruar nga Frank dux. Ai arriti të më vone sukses ne filmin Timecop (1994), e cila pati të ardhura bruto mbi $ 100 milion në mbarë botën dhe u bë filmi i tij më i suksesshëm financiarisht.

Van Damme ka pasur probleme me kokainën që filluara gjatë vitit 1995.Ai hyri në një program të gjatë rehabilitimi në vitin 1996, por e la atë, pas vetëm një jave. .Në vitin 1996, ai kaloi deri në 10.000 $ në javë në kokainë . Ai është raportuar gjithashtu që të ketë përjetuar çrregullim bipolar. Një pikë kthese në çështjet e tij shëndetësore erdhi në vitin 1997 , pasi ka firmosur letrat e divorcit i akuzuar për abuzimi bashkëshortor, dhe varësia ndaj drogës. Ne vitin 1998 me ne fund van damme shkeputet nga varesia e droges.

FILMAT QE KA LUJTUR

1986 No Surrender

1988 Bloodsport bashk me bolo yeung

1989 Cyborg

1990 Lionheart 1991 double impact me bolo yeung

1992 Universal me Dolph Lundgren

1994 Timecop

1995 Vdekja e papritur 1996 maksimumi i rrezikut

1998 Knock Off Marcus Ray

1999 Universal Soldier 2: me dolp lunger

2001 Urdhri Rudy Cafmeyer

2002 Derailed 2003 In Hell 2004 Pas vdekjes

2007 deri në vdekje 2008: JCVD ME SCCOT ADKINS

2009 : Universal Soldier 3 me Dolph Lundgren


2012:EXPENDABLE 2 ME SILVESTER STALLON,JET LEE,DOLP LUNGER.CHUK NORRIS,SCCOT ADKINS,BRUCE WILLS,JOHN SMATH.

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Jean-Claude Van Damme. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 15 shtator 2019 11:23 (CEST)