Jean-Claude Van Damme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Claude Van Damme
Van Damme më 2010
LindurJean-Claude Camille François Van Varenberg
18 tetor 1960 (62 vjet)
Sint-Agatha-Berchem, Rajoni i Kryeqytetit të Brukselit, Belgjikë
Emër tjetër
  • "JCVD"
  • "Muskujt nga Brukseli"
NjësiaPeshë e mesme
StiliKarate, Kikboksi, Muay Thai, Taekwondo
Duke luftuarBrukseli, Belgjikë
EkipiTeam Goetz
StërvitësiClaude Goetz
Dominique Valera
Vendi  Brezi i Zi i Danit të 2-të në Shōtōkan Karate
Vitet veprore1976–1982 (arte marciale)
1979–present (aktrim)
Rekordet në Kikboks
Tërësia19
Fitoret18
Nga nokaut18
Humbjet1
Rekordet në sportet amatore
Tërësia48
Fitoret44
Humbjet4
Të dhëna të tjera
ZotërimiAktor, ish-artist marcial
Bashkëshortja
  • María Rodríguez (m. 1980; div. 1984)
  • Cynthia Derderian (m. 1985; div. 1986)
  • Gladys Portugues (m. 1987; div. 1992)
(m. 1999)
Fëmijët3
Faqja zyrtarejcvdworld.com

Jean-Claude Camille François Van Varenberg (lindi më 18 tetor 1960), i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme (në gjuhën shqipe Zhan-Klod Van Dam), është një aktor, artist luftarak, regjisor dhe koreograf luftarak belg. I lindur dhe rritur në Bruksel, Belgjikë, në moshën dhjetë vjeçare babai i tij e regjistroi atë në klasat e arteve marciale, gjë që bëri që Van Damme të merrte pjesë në disa gara. Me dëshirën për t'u bërë aktor, ai u transferua në Shtetet e Bashkuara në vitin 1982, ku bëri punë të çuditshme dhe punoi në disa filma, derisa mori pushimin e tij si kryesues në filmin e arteve marciale Bloodsport (1988). Ai është njohur si "muskujt nga Brukseli".

Van Damme u bë një yll i njohur i filmit aksion dhe pasoi me Cyborg (1989), Kickboxer (1989), Lionheart (1990), Death Warrant (1990), Double Impact (1991), Universal Soldier (1992), Nowhere to Run (1993), Hard Target (1993), Timecop (1994), Street Fighter (1994), Sudden Death (1995), The Quest (1996), Maximum Risk (1996), etj. Pas një rënieje, Van Damme u kthye në rëndësi me drama kriminale e vlerësuar nga kritika JCVD (2008).

Që prej andej, Van Damme vazhdoi të luante në më shumë filma aksion dhe të luante role dytësore në The Expendables 2 (2012), ekskluzivitetin e Kung Fu Panda (2011–2016) dhe rifillimin e Kickboxer (2016–2018).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1979 Woman Between Wolf and Dog Movie goer / Man in garden Uncredited extra[1]
1984 Monaco Forever Gay karate man Rol i vogël
Breakin' Spectator in first dance scene Uncredited extra
1986 No Retreat, No Surrender Ivan Kraschinsky Roli kryesor antagonist
1988 Bloodsport Frank Dux First starring role; also editor (uncredited)
Black Eagle Andrei Roli antagonist
1989 Cyborg Gibson Rickenbacker Also editor (uncredited)
Kickboxer Kurt Sloane Also writer, fight director and choreographer
1990 Lionheart Léon Gaultier Gjithashtu shkrues dhe koreograf luftarak
Death Warrant Louis Burke
1991 Double Impact Alex Wagner / Chad Wagner Roli i dyfishtë; gjithashtu shkrues, producent dhe koreograf luftarak
1992 Universal Soldier Luc Deveraux
1993 Nowhere to Run Sam Gillen
Last Action Hero Himself Cameo
Hard Target Chance Boudreaux
1994 Timecop Max Walker
Street Fighter Colonel William F. Guile
1995 Sudden Death Darren McCord
The Quest Christopher Dubois Gjithashtu regjisor dhe shkrues
1996 Maximum Risk Alain Moreau / Mikhail Suverov Roli i dyfishtë
1997 Double Team Jack Quinn
1998 Knock Off Marcus Ray
Legionnaire Alain Lefèvre Also writer and producer
1999 Universal Soldier: The Return Luc Deveraux Also producer
Inferno Eddie Lomax Limited release; also producer
2001 Replicant Edward "The Torch" Garrotte (Luc Savard) / The Replicant Dual role; direct-to-video
The Order Rudy Cafmeyer / Charles Le Vaillant Direct-to-video; also writer
2002 Derailed Jacques Kristoff Direct-to-video
2003 In Hell Kyle LeBlanc Direct-to-video
2004 Narco Jean's ghost by Lenny
Wake of Death Ben Archer Direct-to-video
2005 Second in Command Commander Samuel Keenan Direct-to-video
2006 The Hard Corps Philippe Sauvage Direct-to-video
Sinav Charles
Until Death Anthony Stowe Direct-to-video
2007 The Shepherd: Border Patrol Jack Robideaux Direct-to-video
2008 JCVD Himself (fictionalized autobiography) Limited release; also executive producer
2009 Universal Soldier: Regeneration Luc Deveraux Direct-to-video
2011 Kung Fu Panda 2 Master Croc Voice role
Assassination Games Vincent Brazil Limited release; also executive producer
Beur sur la ville Colonel Merot Cameo
Rzhevsky versus Napoleon Himself Cameo
Dragon Eyes Jean-Louis Tiano Limited release
2012 The Expendables 2 Jean Vilain Van Damme's first widely released film since 1999
Universal Soldier: Day of Reckoning Luc Deveraux Limited release
Six Bullets Samson Gaul Direct-to-video; also executive producer
U.F.O. George Limited release
2013 Welcome to the Jungle Storm Rothschild Limited release
Enemies Closer Xander Limited release
Swelter Stillman Direct-to-video
2015 Pound of Flesh Deacon Lyle Limited release; also executive producer
Jian Bing Man Himself Cameo
2016 Kung Fu Panda 3 Master Croc Voice role
Kickboxer: Vengeance Master Durand Reboot; limited release
2017 Kill 'Em All Philip Direct-to-video
2018 Kickboxer: Retaliation Master Durand Limited release
Black Water Wheeler Limited release; also executive producer
The Bouncer Lukas Limited release
2019 We Die Young Daniel Limited release
2021 The Last Mercenary Richard Brumère / The Mist
2022 Minions: The Rise of Gru Jean Clawed Voice role
TBA Frenchy Frenchy Also writer, director, producer and editor; post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1996 Friends Himself Episodi: "The One After the Superbowl"
2004 Las Vegas Himself Episodi: "Die Fast, Die Furious"
2009 Robot Chicken Himself / Count Dracula / Rhett Butler (zërat) Episodi: "Maurice Was Caught"
2011 Jean Claude Van Damme: Behind Closed Doors Himself 8 episoda; gjithastu producent
2011 Les Anges Gardiens Himself 20 episoda
2016 Sense8 Himself Episodi: "Happy F*cking New Year"
2016–2017 Jean-Claude Van Johnson Johnson / Filip 6 episoda; gjithashtu producent ekzekutiv për "Pilot"
2020 Les Anges Asian Dream Himself Post-production
2022 Ramez Movie Star Himself Shfaqje shakaje arabe, përfaqësuar prej tij dhe Ramez Galal

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli i këngëës Artisti(ët)
1992 "Body Count's in the House" Body Count
1994 "Time Won't Let Me" The Smithereens
"Straight to My Feet" MC Hammer me Deion Sanders
1995 "Something There" Chage and Aska
1999 "Crush 'Em" Megadeth
2003 "Kiss My Eyes" Bob Sinclar
2008 "Ya Lyublyu Ego" Iryna Bilyk dhe Olga Gorbacheva
2015 "The Hum"[2] Dimitri Vegas & Like Mike vs. Ummet Ozcan
2020 "Ultrarêve"[3] AaRON

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1995 Street Fighter: The Movie Colonel Guile
2021 Warpath[4] Himself (gjeneral fiktiv)

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategori Puna Rezultati
1988 Golden Raspberry Award Worst New Star[5] Bloodsport Kandidat/e
1992 MTV Movie Award Most Desirable Male Double Impact Kandidat/e
1993 Nowhere to Run Kandidat/e
1994 Hard Target Kandidat/e
1998 Golden Raspberry Award Worst Screen Couple (me Dennis Rodman) Double Team Fitues/e
2001 Video Premiere Award Best Actor Replicant Kandidat/e
2004 Bollywood Movie Award International Action Super Star Himself Fitues/e
2008 Silver Leopard Best Actor JCVD Kandidat/e
2009 TFCA Award Best Performance, Male Kandidat/e
2014 Golden Lotus Award Outstanding Achievement of Action Movies Show Himself Fitues/e


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Archived at Ghostarchive and the Wayback Machine: Jean-Claude van Damme's library (19 nëntor 2015). "Van Damme (JCVD) - First ever screen appearance in 1979" (në anglisht) – nëpërmjet YouTube.
  2. ^ Archived at Ghostarchive and the Wayback Machine: Dimitri Vegas & Like Mike (5 maj 2015). "Dimitri Vegas & Like Mike vs Ummet Ozcan - The Hum ( Official Music Video )" (në anglisht) – nëpërmjet YouTube.
  3. ^ Kreps, Daniel (29 gusht 2020). "See Jean-Claude Van Damme Dance in Parking Lot in AaRON's 'Ultrarêve' Video". Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 4 shtator 2020.
  4. ^ "Warpath: Jean Claud Van Damme to feature in the latest Air Force update". GamingonPhone (në anglisht). 2021-09-02. Marrë më 2022-02-08.
  5. ^ Wilson, John (23 August 2000). "1988 Archive" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine. Razzies.com.