Diskutim:Josip Rela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Josip Rela. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
          Shënime për shkrimtarin Josip Valdoviç Rela
Josip Valdoviç Rela është shkrimtar shqiptar i lindur më 1895 në lagjen Arbanas të Zarës (Kroaci).

Shkollën fillore e kreu në Arbanas, kurse shkollën e mesme e kreu në Zarë. Një kohë punoi si mësues në ishullin Rob te Dalmacisë, e më vonë në Vuthaj, në Aruzë, në Trips të Malit të Zi etj. Josip Valdoviq Rela dha mësim në gjuhën shqipe. Pas vitit 1919 ishte drejtor në shkollën Vinjerc, e më vonë edhe në Novi Kashtel, afër Zarës. Ishte edhe drejtor i një shkolle fillore po në këtë qytet. Vdiq në Arbanas të Zarës në vitin 1966. Josip Valdoviq Rela shkroi poezi, drama, tregime. Shkrimtar i paharrueshëm i Letërisë Shqipe bëhet me 13 dramat e tij, të cilat i botoi kryesisht në Revistën "Jeta e Re" të Prishtinës.Josip V.Rela shkroi edhe vepren "Nita". Veprat e plota iu botuan pas vdekjes së tij.

school[Redakto nëpërmjet kodit]

ka qen nje njeri i pergjithshem por me trimeri dhe nje shkrimtar i njohur i veprave Aulona aulona (diskutimet) 16 prill 2018 21:26 (CEST)

Probleme me arkivimin e lidhjeve në artikull[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! Gjatë procesit të arkivimit, arkivi ktheu një përgjigje me mesazhe gabimesh për një ose më shumë faqe që unë paraqita për arkivim. Më poshtë, kam përfshirë lidhjet që u kthyen me një gabim dhe mesazhin e gabimit në vijim.

Ky do të jetë njoftimi i vetëm mbi këto lidhje dhe nuk do të bëhen përpjekje të mëtejshme për të arkivuar lidhjet.

Gjithë të mirat.—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 29 tetor 2019 05:16 (CET)