Diskutim:Kimia organike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kimia organike. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Pershendetje,
i nderuar Blerim Berisha, emri i autorit nuk shenohet ne artikull, po nese don qe te dihet se ti ke punuar atehere regjistrohu dhe emri yt qendroh ne historin e editimit te artikujve dhe dihet se ti e ke filluar ose perpunuar nje artikull te caktuar. (Puntori 8 Nëntor 2007 08:43 (UTC))

== Alkanet ==Valmir Guri

Alkanet jan komponime organike te perbera nga atomi i Karbonit dhe Hidrogjenit.Alkanet jan te lidhura me lidhje kovalente 1-fishe. Me formul molekulare formul molekulare CnH2n+2. Perfqsuesit e Alkaneve jam:Metani,Etani,Propani,Butani, Pentani,Heptani,Heksani,Oktani,Nonani,Dekani. Perfaqsuesi i pare eshte Metani me formul molekulare C2H4