Diskutim:Laguna e Karavastasë

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Laguna e Karavastasë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

--217.73.129.60 4 nëntor 2013 18:59 (CET)shkretetirat neper bote--217.73.129.60 4 nëntor 2013 18:59 (CET)--217.73.129.60 4 nëntor 2013 18:59 (CET)--217.73.129.60 4 nëntor 2013 18:59 (CET)Reply[përgjigjuni]

Shkretetirat ne Azi'ne qendrore

Shkretetira e Gobit shtrihet ne Mongoline Qendroree JL si dShkretëtirahe ne Kinen Veriore Siperfoqa eshte rreth 2 000 000 km katror. Eshte pak e valezuar por e pasur me liqene te kripura Perfaqson nje terren ne trajte pllaje me lartesi 900 - 1200 m


Shkretetira Kara - Kum ( rerat e zeza) Shtrihet ne Turkmeni ne perendim te lumit Amu - Daria. Ze nje siperfaqe rreth 350 - 400 mije km katror. Perfaqson nje shkretetireronore me rere te erret e me shume barhane me lartesi 30-60m

Shkretetira Kizill - Kum (rerat e kuqe) Shtrihet midis lumit Amu - Daria, Sil- Daria e liqenit Aral ne territorin e Uzbekistanit, Kazakistanit. Ze nje siperfaqe prej 350 mije km katror


Shkretetira Muju - KUm Shtrihet ne Kazakistan ne JP te Liqenit Ballhash. Ze nje siperfaqe prej 38 mije km katror. Ka pamje monotone te sheshte qe ngrihet drejt lindjes nga 300 - 700 m

Shkretetira Takla - Makan Shtrihet ne Kinen Perendimore ( Singiang) dhe ze pjesen qendrore dhe perendimore te gropes se Kashgarise me nje gjatesi prej 1000km, gjeresi rreth 400 km. Ka nje siperfaqe prej 400 00 mije km katror Lartesia 800 - 1300 m

Shkretetira e Xhungarise Ndodhet ne qender te gropes se Xhungariose ne Kinen VP Eshte shkretetire ranore me barhane deri ne lartesi 35 m. Perfaqson territorin me largesi me te madhe te Azise larg deteve rreth 2500 km larg.

logo e WW Ky artikull është pjesë e Wiki Weekend 2016 në Tiranë, e cila ka për qëllim të mbledhë Wikipedianët shqipfolës në të njejtin vend dhe të gjithë bashkë nëpërmjet diskutimeve, prezantimeve dhe puntorive të ndihmojmë në krijimin dhe mirëmbajtjen e përmbajtjes në Wikipedia-s. Nëse doni të jeni pjesë në këtë projekt, mund të redaktoni këtë artikull, ose të lexoni diçka më shumë në faqen e projektit, ku ndër të tjera, mund të bashkoheni me ekipin e projektit dhe/ose për të dhënë kontributin tuaj në faqen e diskutimeve.