Diskutim:Luksemburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Luksemburgu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Si mund te shkruhet nje artikull mbi ekonomine e Luksemburgut dhe te mos permendet me asnje fjale te vetme sektori financiar i tij, i cili gjeneron rreth 40% te te ardhurave fiskale te ketij vendi? Industria e fondeve eshte nje nga me te fuqishme ne bote, ne 2007 fondet e regjistruara ne Luksemburg menaxhonin rreth 2100 miliarde Euro duke zene vendin e dyte pas USA.

"Mir welle bleiwe wat mir sin" - perkthehet "Ne duam te mbetemi çka jemi"!


Festa kombetare e Luksemburgut eshte 23 qershori.