Jump to content

Diskutim:Paradokset e Zenonit

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Paradokset e Zenonit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

perfaqesuesit e shkolles se eleas jan:Zenoni,Ksenofoni,Parmenidi.Zenoni ka lindur ne vitin 57op.e.s ne Jani.Mesues i tij ishte parmenidi.zenoni thote se per te arritur te evrteta me mir esht ta ndjekesh rrugen e arsyes se sa te shqisave.Zenoni konsideron se levizja nuk ekiston.prandaj 4 argumentet apo paradokset e zenonit jan 1.diftonia,2.akili dhe breshka,3.shigjeta,4.relativiteti i levizjes. 1.diftonia-zenoni thote se vrapuesi nuk mund te arrij ne fund te gares po arritur ne piken qe gjenden ne gjysmen e rruges,mirpo distanca ne mes te rruges dhe pikes qe gjendet ne mes te ruges gjithashtu mund te ndahet per gjysm ajo ajo te arrihet par nje e katerta e rruges.distanca nga fillimi i rruges deri tek 1 e katerta e rruges esht e epandashme ...............

Jo diftonia por dihotomia, shih artikullin!