Diskutim:Regjistri i sistemit

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Regjistri i sistemit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Çka mendonë? unë u mundova që të formulojë shpjegimin ashtu që të mund të krijohet një lidhje nga bota reale në botën e informatikës.


Fletorja e regjistrit[Redakto nëpërmjet kodit]

Për ta hapur fletoren e regjistrit të sistemit operues në Windows, në fushën e shtyllës për fillimin e programeve shkruajm komandën regedit (Start> Run> regedit).

Është një fletore elektronike në fletat e të cilës janë të shkruara numrat dhe shifrat me të cilat identifikohen komponente (veglave informatike) të ndryshme të sistemit operues dhe programeve tjera të instaluara. Numrat dhe shifrat i shërbejnë sistemt operues si çelës identifikimi që i ngjanë listës së inventurës së një deponie me anë të së cilës regjistrohet elementet e deponuara. Po ashtu këta çelsa përmbajnë të dhëna që për veglat e regjistruara kanë vlera parametrike, vlera që mund të ndryshohen e në bazë të së cilave funksionoin veglat e regjistruar.

Eshtë e këshillushme që para çdo ndryshimi në regjistër apo ndryshimi të vlerave të parametrave të bëhet një kopje e gjendjes (angl. back-up) së fletorës. Kjo këshillë vije nga varrëshmëria e sistemit nga të dhenat e regjistrit dhe vlerat e pa përkufizuara shkaktojnë çrregullime të rënda deri tek mosfunksionimi normal i kompjuterit në përgjithësi. --Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 20:14 (UTC)

Upsss!!! Sepse regjistri i sistemit dallon nga fletorja e regjistrit.--Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 20:27 (UTC)