Diskutim:Roger Joseph Boscovich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Roger Joseph Boscovich. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Emri[Redakto nëpërmjet kodit]

@Astronomi06, pashe artikullin ne anglisht: duke qene se personazhi ka qene raguzan ne nje kohe kur latinishtja ishte lingua franca atehere kemi te drejten ta shqiperojme emrin e tij sa me shume te na e kete enda dhe jo permes kroatishtes. Duke qene se ai vete ka lene shkrime ne latinisht, italisht dhe frengjisht, ftoj te marrim keto gjuhe kulturore per baze. Propozim: Roger (meqenese s'kemi asnje kalk t'i perafrohemi) Jozef (kalku shqip, perkues me traditen e krishtere) Boskoviq (çdo gjuhe latine e permendur nuk e ka me asnje forme sh-ne). Mendimi im --Flladitja (diskutimet) 20 Shkurt 2018 21:17 (CET)

Pajtohem plotësisht me ty Flladitja , prandaj e zhvendosa faqen. --Kurioziteti123 (diskutimet) 20 shkurt 2018 23:36 (CET)