Jump to content

Roger Joseph Boscovich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rugjer Boshkoviq
Portreti i Rugjer Boshkoviqit
U lind në18 Maj 1711
Vdiq13 Shkurt 1787
KombësiaKroat
ShtetësiaKroate
ArsimiUniversiteti i Pavias

Rugjer Boshkoviq u lind në DubrovnikKroacisë dhe vdiq në MilanoItalisë. Ishte shkencëtar dhe shpikës i kohës së tij. U njoh edhe si: fizikant, astronom, teolog, filozof e matematicient.[1] Ai prodhoi një pararendës të teorisë atomike dhe bëri shumë kontribute në astronomi, duke përfshirë procedurën e parë gjeometrike për përcaktimin e ekuatorit të një planeti rrotullues nga tre vëzhgimet e një veçorie të sipërfaqes dhe për llogaritjen e orbitës së një planeti nga tre vrojtimet e pozicionit të saj. Në 1753 ai gjithashtu zbuloi mungesën e atmosferës në Hënë.[2]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Biography: Roger Joseph Boscovich, S.J., Fairchild University website.Archived 12 February 2011 at WebCite
  2. ^ James, I. (2004). Remarkable Physicists: From Galileo to Yukawa. Cambridge University Press. p. 47. ISBN 978-0-521-01706-0. Retrieved 2015-01-12.