Dubrovniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dubrovnik)
Jump to navigation Jump to search
Dubrovniku
Ragusa
—  Qytet  —
Pamje nga Dubrovniku

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42.66°0′0″V 18.07°0′0″L / 42.66000°V 18.07000°L / 42.66000; 18.07000 (Dubrovniku)Koordinatat: 42.66°0′0″V 18.07°0′0″L / 42.66000°V 18.07000°L / 42.66000; 18.07000 (Dubrovniku)
Popullsia 27.900 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Dubrovniku is located in Kroacia
Dubrovniku
Dubrovniku

Dubrovniku (në kroatisht Dubrovnik, në italisht Ragusa) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 27900 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 28113 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 30436 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.76%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva