Diskutim:Selefizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Selefizmi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
I nderuar editues i rastit, ose i fshehur, sido qe te jete, une aspak sjam kunder selefizmit e asesi kunder Islamit keshtu qe akuzat tuaja ne fund te shkrimit qe kishit bere jane te kota dhe ti si nje musliman (selefist) nuk ke aspak te drejte te besh akuza pa baze sepse per ato akuza ke pergjegjesi.
Wikipedia nese nuk e din eshte nje enciklopedi e hapur dhe nuk eshte forum, web blog apo web faqe private nga une ose ndonje tjeter. E hapur ne kete rast nenkupton mundesine e secilit per te permiresuar ne menyre pozitive dhe per te mbledhur faktet dhe per te permiresuar artikujt.
Artikulli yt nuk ishte aspk pune e juaja por vetem nje veprim (si themi) "kopi past" e qe nuk eshte aspak informues, bines, edukativ e enciklopedik.
Une jam dhe do te jem i kenaqur kur nje musliman do te editoje me seriozitet dhe mendje ndritesi artikujt dhe jo me euforizem dhe veprime te pa matura.
Sa per fund dua te te them se une e largova shenimin tend gjersa ti ose ndonje tjeter nuk do te sjell artikull te mirfillt, te rregulluar mire dhe te ndare ne pjese permbajtesore (sme intereson se cila do te jete permbajtja dhe qendirimi i artikullit, pra mos mendo se jam kunder teje ose ndokujt tjeter), per cdo pjese ka vend ketu vetem duhet PUNE. (Puntori 8 Tetor 2007 10:46 (UTC))

Pjesa nga DIjeni[Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa nga Dijeni e që vazhdon në lidhje me themelimin e këtij grupi ose rregullohet ashtu si takonë shpjegimeve shkencore ose hiqet. Kur po themë shpjegime shkencore po mendojë shkurt shqip, besimtarët që i takojnë këtij drejtimi apo grupi mendojnë që është themeluar nga Allahu ndërsa kundërshtarët e tyre thonë që u themelua nga ky, ky. Në gjuhen e shkollës shqipe nuk praktikohet mënyra e tillë e shpjegimit si p.sh.: bejtet e mënyrat tjera jo shkencore të shpjegimit. Nëse jeni besimtarë i vërtet i këtij drejtimi dhe dëshironi ta paraqitni në Wikipedia do të merrni pakë kohë dhe do ta paraqitni në mëyrë dhe me shprehje shkencore ashtu që artikulli të i drejtohet krejt botës shqiptare dhe jo vetem besimtarëve të këtij drejtimi.

Personalisht mund ta kuptojë që njeriu normal mendonë të ndajë me të tjerët mendimin e mirë e të dlirë për atë që e preokuponë apo për atë që i u është dhënë, por me të thanë të drejten nuk po du me e marrë veshë sepse më pengonë në punen time. Më pengonë mënyra e shprehjes së argumenteve tuaj argumentet e jauja nuk kanë të bëjë me shkencë por me atë pas së cilës ju jeni dhënë. Për këtë ju lutem ose i formuloni argumetet e juaj në formë shkencore ose e ndani qartë se kemi të bëjmë me argumentim të besimtarit të këtij drejtim. Kjo ndarje tek ne bëhet në fletën e diskutimit--Hipi Zhdripi 14 Tetor 2007 03:24 (UTC)

Upss!!! Vetëm fjala Dijeni, Allahu ju bekoftë, është vend pa vend (për mua keqpërdorim i emrit të Allahut). --Hipi Zhdripi 14 Tetor 2007 03:30 (UTC)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 0 lidhje të jashtme te artikulli Selefizmi. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:

te lidhja http://www.bim.org.mk/medhhebi.asp.


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 15 maj 2020 12:07 (CEST)