Diskutim:Shqipëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shqipëria. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
WikiProjekti Shqipëria (Vlerësuar si i klasës-A, i rëndësisë më të lartë)
WikiProject iconKy artikull është brenda fushëveprimit të WikiProjekti Shqipëria, një përpjekje e përbashkët për të përmirësuar Shqipëria në Wikipedia. Nëse doni të merrni pjesë, ju lutem vizitoni faqen e projektit, ku ju mund ti bashkoheni diskutimit dhe të shihni listën e detyrave të hapura për tu përfunduar.
Artikull i Klasës-A A  Ky artikull nuk ka nevojë për një vlerësim në shkallën e cilësisë të projektit .
 Më të lartë  Ky artikull është vlerësuar i rëndësisë më të lartëshkallën e rëndësisë së projektit.
 
 • Diskutimet e mëparshme: Shiko ketu: Arkivi 1

Lidhjet e jashtme[përpunoni burim]

Lidhjet e jashtme janë për informim dhe nuk eshte mirë të përdoren për rekam. Nëse nuk ke qëllim reklamimi atëher të bëjë të ditur se ekziston aty një lidhje për atë qëllim. Dhe në fleten që keni prezentuar po të njëtat të dhëna gjenden të shkruara (është fletë e dorës së tretë).--Hipi Zhdripi 10 Shtator 2006 03:23 (UTC)

Pajtohem me ty, lidhjet duhet të kenë informacion të mirë dhe sa më pak synim financiar. Dori | Diskuto 10 Shtator 2006 03:43 (UTC)

Termi informim këtu nuk e ka kuptimin e informit të lexuesve për fleta të internetit por thjeshtë informim se ku lexuesi mund të gjejë të dhëna mbi përmbajtjen e artikulli për tu kuptuar më mirë ky seksion është i ngjashëm me seksionin Burim i të dhënave (literatura/referimet) me një dallim që këtu kemi të bëjmë me burime elektronike të paraqitura në internet dhe nuk janë të dallura në shtyp. Për më thjesht shikoni këtu.--Hipi Zhdripi 10 Shtator 2006 14:58 (UTC)


== 'letta <3 shumë mir qe keni krijuar kesi llloj te faqeve qe na nevojiten per te mesuar dhe per te dituer em shum mbi popullin ton dhe per trevat shqiptare --faleminderit--- ==

Modifikim i popullesise[përpunoni burim]

Sipas zyres se gjendjes civile nr i popullesise sipas rregjistimit te shkurtit 2009 eshte 4,249,942. Mendoj se duhet perditesuar ne WIki! Flm. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Muzaka (diskutimiredaktime) 14 Shkurt 2009 20:35 (CET).

Ne qofte se mund te verifikohet saktesia e informacionit tend, atehere do ta perditesojme faqen.
Pershembull nje dokument, konferenc shtypi, apo tjeter, ne nje faqe rrjeti, apo jo, qe deklaron kete gje. --  eagleal  14 Shkurt 2009 20:55 (CET)

>>http://www.shekulli.com.al/2009/02/gjendja-civile-pergatit-listat-e-zgjedhesve-gjithsej-3133248-votues.html

>>http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_shteteve_sipas_numrit_t%C3%AB_banor%C3%ABve – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Muzaka (diskutimiredaktime) 14 Shkurt 2009 21:19 (CET).

Ne fillim, te lutem te vendosesh firmen duke shtypur te butoni Kujtohu firmos.PNG ne fund te çdo komenti qe vendos.
Si burime mund te merret vetem ai i Shekullit. Problemi, per kete duhet vendosur edhe me te tjeret, eshte qe gazeta nuk ka vendosur nje burim (per te saktesuar informacionet e saj) nga nje dokument zyrtar i gjendjes civile. Kjo te pakten eshte opinioni im. Le te presim te tjeret çfare do vendosin. --  eagleal  14 Shkurt 2009 21:28 (CET)
Domethene per mua, eshte me mire te presim nje dokument ose deklarat zyrtare nga shteti. --  eagleal  14 Shkurt 2009 21:31 (CET)

ndf

Kutia e Re[përpunoni burim]

Sot do vendosim për ose kundër një Kuti e re për këtë artikull. Kutia e re ka shumë avantazhe dhe më shumë informacione, është e qartë dhe e bukur. Kjo lloj stampë mund të përdoret dhe për shtete tjetër. Shkruani:
{{PËR}} + Nënshkrimi
{{KUNDËR|arsyra}} + Nënshkrimi

Këtë subjekt mund të parashtrohet në Wikipedia:Kuvendi - --AXRL 9 Janar 2011 23:43 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR , me pelqen --Planeti 10 Janar 2011 06:42 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 10 Janar 2011 16:40 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Me pelqen shume Kutia, nje pune te mire e keni bere. Do te behet nje stampe standarde. --Mikullovci 10 Janar 2011 19:55 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Me e qarte se ajo e tanishme. —  eagleal  11 Janar 2011 06:01 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Ka më tepër informata dhe në stilim është më e këndshme. Euriditi 11 Janar 2011 16:15 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Ia vlen!--Pedanti 12 Janar 2011 16:38 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Shumë me mirë --Vinie007 29 maj 2011 10:21 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Korrekt ! --AXRL 12 qershor 2011 14:34 (CEST)

gabime drejtshrkimore[përpunoni burim]

kush i ka shkruar keto fjali analfabetet dhe është ndërkombëtar e njohur si Albania

↑ Një tjetër moto sidomos në kohën e Enverit është: Feja e Shqiptarit është Shqiptaria

forma e foljes = ishte


kjo vete me mire "dhe nderkombetarisht njihet me emrin Albania"

Motoja e sakte eshte "Feja e shqiptarit asht shqiptaria", kjo moto e ka origjinen me para se Enveri,

Tani po e lexoj te gjith artikullin e po shikonj qe ka shume opinione e pak fakte. Wikipedia duhet vetem te tegonje fakte jo opinionet e autoreve (Menjeefjale POV i artikullit eshte jo mire)

Si mund te barazoni vllehet me romet?[përpunoni burim]

Lexova dicka ne artikullin mbi Shqiperine qe me beri te dyshoj se eshte shkruar nga nje i huaj ose dikush qe nuk ka jetuar kurre ne Shqiperi. Ky person kishte vene romet dhe vllehet ne te njejten kategori, megjithese romet jane me prejardhje nga India, kane lekure te zeshket, dhe flasin hindishte, kurse vllehet kane prejardhje iliro-dako-romake dhe flasin gjuhe latine e kane lekure te bardhe. (Edvini 30 dhjetor 2011 01:24 (CET))

Shqiperia antare e konferences islamike.[përpunoni burim]

Miredta, Deshiroj t'ju bej me dije se Shqiperia ende nuk eshte antare e Konferences Islamike: Eshte e vertete qe eshte nenshkruar aderimi ne kete konference ne nentor 1992 nga ish presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, por sipas Kushtetutes se Shqiperise dhe pervojes nderkombetare aderimi ne nje organizate duhet te ratifikohet nga parlamenti vendas e te botohet ne gazeten zyrtare. Asnje nga keto proceduar nuk eshte kryer. as ratifikimi e per pasoje as botimi ne gazeten zyrtare. Kjo eshte shume e lehte te verifikohet. Pra sipas kushtetutes nuk mund te jete Shqiperia vend antar i saj, ndonese ne praktike, sic ndodh zaten ne Shqiperi, marrin pjese ne mbledhje, por po ta shohesh me kujdes, gjithmone jo ne nivelin e duhur ose nje nivel me poshte se ai i kerkuar. Kjo ceshtje, e cila nga disa vende evropiane eshte shume e ndjeshme, mendoj se duhet te trajtohet me vertetesi.

Kërkesë redaktimi më 21 mars 2013[përpunoni burim]

Ka ndryshuar presidenti i shqiperise.

Kërkesë redaktimi më 24 prill 2013[përpunoni burim]

Politika[përpunoni burim]

Kuvendi i Shqipërisë
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Shqipëri.

Shqipëria është Republikë Parlamentare në të cilën roli dominues i administrimit të punëve të shtetit i bie kryeqeveritarit (sistemet "demokratike" shtetërore perëndimore). Shqipëria për herë të parë është shpallur Republikë më 12 nëntor 1912. Kuvendi i shpalljes së pavarsisë së Republikës nga Perandoria Osmane është mbajtur në Vlorë dhe në histori ky kuvend është i njohur si Asambleja e Republikës së Shqipërisë.

Kushtetuta e Shqipërisë u adoptua më 28 nëntor 1998 përmes referendumit mbarëpopullor. Kjo kushtetutë përkufizon Shqipërinë si republikë parlamentare, shtet unitar e të pandashëm, si dhe me qeverisje të bazuar "në një sistem zgjedhjesh të lira, të barabarta, të përgjithshme e periodike". Sipas kushtetutës, organi ligjvënës përbëhet nga një dhomë - Kuvendi - dhe ka 140 anëtarë, të cilët zgjedhin kreun e shtetit, Presidentin e Republikës, si dhe Këshillin e Ministrave e ngarkuar me pushtetin ekzekutiv.

Presidenti i Shqipërisë apo Institucioni kushtetues i Presidentit të Republikës sipas Kushtetutës së Shqipërisë është kryetari i shtetit. Kryetar i Republikës së Shqipërisë është Presidenti Bujar Nishani. Në Kushtetutën e Republiks së Shqipërisë është përcaktuar mënyra e zgjedhjes, mandatit, shkarkimit ose të zëvendësimit të Presidentit të Republikës. Kushtet për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Shqipërisë janë të parapara në nenin 86 të Kushtetutës. Sipas këtij neni Presidenti i Republikës është kryetar shteti dhe përfaqëson unitetin e popullit. Si president mund të zgjidhen vetëm personat me moshë mbi 40 vjeçare me shtetësi shqiptar nga lindja dhe që së paku dhjetë vitet e fundit i kanë kaluar në Shqipëri.

Lidhjet e jashtme janë për informim dhe nuk eshte mirë të përdoren për rekam. Nëse nuk ke qëllim reklamimi atëher të bëjë të ditur se ekziston aty një lidhje për atë qëllim. Dhe në fleten që keni prezentuar po të njëtat të dhëna gjenden të shkruara (është fletë e dorës së tretë).--Hipi Zhdripi 10 Shtator 2006 03:23 (UTC) Pajtohem me ty, lidhjet duhet të kenë informacion të mirë dhe sa më pak synim financiar. Dori | Diskuto 10 Shtator 2006 03:43 (UTC) Termi informim këtu nuk e ka kuptimin e informit të lexuesve për fleta të internetit por thjeshtë informim se ku lexuesi mund të gjejë të dhëna mbi përmbajtjen e artikulli për tu kuptuar më mirë ky seksion është i ngjashëm me seksionin Burim i të dhënave (literatura/referimet) me një dallim që këtu kemi të bëjmë me burime elektronike të paraqitura në internet dhe nuk janë të dalura në shtyp. Për më thjesht shikoni këtu.--Hipi Zhdripi 10 Shtator 2006 14:58 (UTC)

'letta <3 shumë mir qe keni krijuar kesi llloj te faqeve qe na nevojiten per te mesuar dhe per te dituer em shum mbi popullin ton dhe per trevat shqiptare --faleminderit---[përpunoni burim]

Kërkesë redaktimi më 15 Shtator 2013[përpunoni burim]

Tani, Kryeministri i Shqiperise eshte Edi Rama. Stefan Kohl (diskutimet) 15 shtator 2013 11:28 (CEST)

Historia e bashkimit evropian[përpunoni burim]

Ashtu si disa prej popujve te tjere te gadishullit ballkanik , edhe populli yne deshiron qe , ne te ardhmen e afert , S hqiperia te jete antare e BE ndoshta per tu realizuar kjo deshire do te duhet te kalojne shume vite , por ne dikur do te jemi padyshim qytetare te EVROPES SE BASHKUAR . Prandaj eshte shume e rendesishme cilat jane fazat kryesore te integrimit te vendeve ne kete oraganizim ndershteteror , si dhe cilat jane vecorite shoqerore , ekonomike , politike , kulturore etj.., te para keto ne kenveshtrim gjeografiko - historik keshtu ne duhet te jemi te zgjuar dhe te ndergjegjshem per veprimet qe bejme sepse vetem keshtu mund te jemi ANTARE TE BASHKIMIT EVROPIAN

PUNOI 
pseudunim : Moda

Ultesirat[përpunoni burim]

Shqiperia eshte toke e ultesirave fushave kodrinave e maleve te larta.Lartesia mesatare e vendit eshte 714m.Pjesa me e madhe e vendit shtrihet ne zonen 200-1000 m (51.2%) reth 1/5 (19.6%) eshte ultesire 0-200 m dhe gati 1/3 (29.2%) zone malore mbi 1000 m e larte

pse shqiperia quhet Shqiperi[përpunoni burim]

Shqiperia ka marr kete emrin nga zogut te bekuare: shqiponja, qe jeton ne malit e Shqiperise. Ne te verteten etimologji i kesaj fjal asht i pasigurt. Ne prejardhje nuk eksistonte emer Shqiperia po prinderit juaj te vjeter u quajten arbere. Edhe sot Shqiptaret qe jetojn jashte Shqiperise ne Itali u quajten arbere ( arberesh).

Me fal for my shqip, I'm not albanian. I hope somebody will continue this discussion.

albania[përpunoni burim]

mua me pelqen shqiperia

Shqiperia u be shtet i pavarur dhe sovran me 28 nentor 1912

Shqypni[përpunoni burim]

A muni me shtu (gegërisht → gegnisht: Shqipnia / Shqypnia). Faliminerës.

Ismet Asllani[përpunoni burim]

Hi can anyone help me improve this article about Ismet Asllani? Link: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ismet_Asllani

On advance thanks!

Makolli86 (diskutimet) 16 maj 2016 22:47 (CEST) Makolli86 (diskutimet) 16 maj 2016 22:47 (CEST)

@Makolli86 Hi, what do you exactly want to improve to that article? I mean, do you need extra information about biography, more references or anything else like that? Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 21:29 (CEST)
@Ktrimi991 Thanks for replying. I would like to add two pictures in Wikipedia of Ismet, which are found on these two articles: http://gazetadielli.com/ismet-asllani-heroi-qe-nderoi-kosoven/ (Ismet Asllani) & http://botasot.info/lajme/529157/17-vite-me-pare-u-vra-luftetari-ismet-asllani/ (Ismet and his two brothers, Muharrem and Nazim Asllani, who also got killed by the Serbs during the war).
These two pictures belong to the family Asllani. The newspapers have got the permission from the family Asllani to use them on their articles. I have got green light to do the same.
Due to this, I have previously added the pictures in Wikipedia but some authors here in Wikipedia have removed them.
Moreover, I would like other authors here in Wikipedia to find more information about Ismet Asllani and further improve this article. Yes, writing more about his biography. The articles I have found writes much more about Ismet Asllani. And I believe there are also other articles and maybe books writing about this amazing human being. Makolli86 (diskutimet) 4 qershor 2016 20:20 (CEST)
@Makolli86 Have you contacted the Asllani family? If yes, it is easy to upload that photo again, if you haven't then we have to solve this problem in another way. Ktrimi991 (diskutimet) 4 qershor 2016 23:04 (CEST)
@Ktrimi991 Hi again, no I don't have the pictures, but I have got the permission from the Asllani family to write about Ismet. I could ask the family about the pictures. But wouldn't it be easier to use the pictures from the articles linked above? The pictures belong to the Asllani family, so we are not breaking any copyrights. Makolli86 (diskutimet) 6 qershor 2016 20:49 (CEST)
@Makolli86 Yep, the pictures belong to the Asllani family, but what admins want is you to prove you have permission from the family to use those pictures and to show them on public, as WikiCommons is a public place. Personally I suggest you to ask admin if you can upload those pictures only for limited use. You have firstly to read this [1]. Also, why don't you ask here [2], I think there must be someone who can help you. Hope you find a solution. Best. Ktrimi991 (diskutimet) 10 qershor 2016 16:09 (CEST)

Ismet Asllani[përpunoni burim]

Can anyone help me improve an article in Wikipedia? Link: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ismet_Asllani Makolli86 (diskutimet) 16 maj 2016 22:48 (CEST)

@Makolli86 Hi, what do you exactly want to improve to that article? I mean, do you need extra information about biography, more references or anything else like that? Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 21:29 (CEST)

PSE JETOJME N'SHQIPI MO ehaaaaa[KRYESORE][përpunoni burim]

NE JETOJME NE SHQIPERI SPS KEI LINDUR NE SHQIPNI DHE JENA SHQIPTAR

KY TEKST I SHKR NGA ARJOL LLUKA ME ILIRIAN META

ndryshimi i popullsise[përpunoni burim]

mendoj qe popullsia e shqiperise duhet te ndryshoje sepse tani janë duke marre popullsinë e shqiperise dhe ajo duhet te ndryshojnë

Albanian-Latin name (not Italian-Latin)[përpunoni burim]

Shqipëria = Aquilia ( < aquila )

kot[përpunoni burim]

kot fare

Kërkesë redaktimi më 10 maj 2018[përpunoni burim]

sdasdasd

Maqedonia e Veriut[përpunoni burim]

Vendi ka ndryshuar emrin dhe eshte zyrtarisht Republika e Maqedonise se Veriut ose Maqedonia e Veriur, dhe jo Republika e Maqedonise ose Maqedonia.