Diskutim:Shqiptarët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shqiptarët. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Redirect[Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëtar quhet populli pasardhës i Ilirëve. Ky popull sot shtrihet ne viset ilire, mirepo ne vende/shtete te ndryshme: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Serbia dhe Mali i Zi dhe Arbëreshët ne Itali.

Është popull me histori të lashtë. nbvnbvnbvnbv

Jasht Balkanit[Redakto nëpërmjet kodit]

Shum Shqiptar jeton dhe në Shtetat qera, si Zvicër, Gjermani etj...!

e bëra redirect e kopjova tekstin.

  • {{cung}} <!--{{His-Cung}}--> [[Category:Popull]]
  • --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 21 13:59 (UTC)

Maps[Redakto nëpërmjet kodit]

Can somebody include these ethnic maps into article? 81.18.62.85 8 Shkurt 2010 21:46 (CET)

Pershkrim shum i gabuar i shqiptareve[Redakto nëpërmjet kodit]

Po si eshte e mundur qe Ali Pasha te jete shqiptar i shquar e jo Gjergj Fishta, si mund te jete shqiptar i shquar Mohamed Ali pasha e jo Naim Frasheri, apo Gjon Buzuku, Ibrahim Rugova etj. Na trego kontributet e Ali pash tepelenes e Mohamed Ali pashes? Zoteri te krishteret ne trojet shqiptare nuk jan minoritet, jan shqiptar sikurse ata te fese islame, feja sa di une nuk percakton kombin nder shqiptare.

shume e njeanshme[Redakto nëpërmjet kodit]

Jane artikuj si ky qe tregojne sa e percare eshte shoqeria shqiptare. Artikulli sic eshte ber zakon tek wikipedia shqipare eshte shkruar nga turkofile injorante qe i bejne reklame nje turku si ali pasha e lene poetet e intelektualet qe kane vene themelet e shoqerise shqiptare pa permendur.

Fjalite e meposhtme tregojne se ai qe e ka shkruar as nuk e ka idene e gjuhes shqipe.

"Ndërkombëtar mëndojnë njerzit që Shqiptarët janë një popull që jeton vetëm në Shqipëri. Por Shqiptarët vet shikojnë veten vet si njerzët që kanë origjinën në trojat shqiptare."

Te ashtequjturit shqiptare nuk jane vecse mbetje te nje civilizimi ilir , asgje tjeter. Tek wikipedia gjermane dhe ajo angleze lexuesi mund te shikoje qarte artikuj qe tregojne se te ashtequjturit shqiptare te kosoves jane shume te ndryshem gjenetikisht nga shqiptaret qe jetojne ne pjesen e mesme dhe jugore te shqiperise.E njejta gje vlen edhe per te ashtequajturit shqiptare te Maqedonise.

Keta jane njerez qe vetem ne dokumente mund te konsiderohen shqiptare pasi emrat i kane Turq, zakonet i kane adaptuar nga vellezerit e tyre turq. Besimi dhe traditat e tyre as nuk kane asgje te perbashket me traditat e mirefillta shqiptare. Neqoftese lexuesin e ka marre malli te shikoje tradita shqiptare, gjuhen shqiptare , kuluren shqiptare atehere duhet te lexoje rreth komunitetit Arberesh. Keta kane qene te vetmit qe i kane ruajtur traditat dhe kulturen e vertete shqiptare sic kane qene 500 vjet me pare.

Persa i perket individeve qe jetojne ne shqiperi duhet thene se ata as nuk jane shqiptare te paster. 500 vjet nen turkun , eshte e pamundur mos ket patur nder-kopulim me ta. Numrat qe jepen ne artikull jane te pasakta persa i perket popullates shqiparet ne turqi. Ata nuk mund te kosiderohen shqiptar pasi nje prind e kane turk(asiatik).

Genjeshtra te tjera flagrante ne artikull jane statistikat e fese. Qe pas rrenies se Skenderbeut shumica e shiperise u be vend musliman de facto,ashtu njihet edhe ne gjithe europen. Ne ndryshim nga popuj te tjere te ballkanit qe i rruajten gjuhen dhe zakonet e tyre ata shqiptare qe qendruan ne shqiperi jo vetem qe u konvertuan po u futen edhe ne lidhje martesore me turqit aziatike. Kjo ka vazhuar me shekuj keshtu qe ata shqiptare qe tani e konsiderojne veten te tille duhet ta din se jane vec bastard turq (jo ne kuptimin ofendues).

Ka shume pak shqiptare qe jane shqiptare puro.Artikulli perfshin si shqiptare shume individe qe ne rastin me te mire mund te konsiderohen vetem si gjysemshqiptare. Asnje fjale per leberit, malesoret,minoritetet. vetem informacione te kopjuara nga versioni turk.

Pershendes. Nuk muj ta mbeshteti ket mendim, cili nuk shte vetem njeanshme, po edhe fyese, ofenduse, raciste dhe nacionaliste.

Feja te shqiptaret[Redakto nëpërmjet kodit]

Ata qe nuk i perkasin ndonje feje nuk jane vetem 10% sic thuhet, por mbi 20%. Sikur te marrim te vertete qe ka 9 milione shqiptare, dhe ne SHqiperi ka 3 milione, atehere i bie qe 20% te jene pa ndonje fe. Studimi i Gallup ka nxjerre se mbi 60% e shqiptareve ne Shqiperi nuk jane fetare. Pra i bie 60% i 3 milioneshit=1.8 milione. 1.8 milione pjesetim per 9 milione=0.2 ose 20% e shqiptareve jane pa ndonje interes ne fe, dmth ateiste ose agnostike. Dhe keto shifra jane pa marre parasysh se % e shqiptareve ne Kosove, Maqedoni e bote jane jofetare. Ndoshta 30-40% e shqiptareve ne total jane jofetare. (Edvini 13 janar 2012 15:44 (CET))

Kërkesë redaktimi më 12 gusht 2015[Redakto nëpërmjet kodit]

Duhet redaktuar kete faqe.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Pirrojaiepirit (diskutimiredaktime).

Cfare deshiron te redaktosh? --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 00:59 (CEST)

Atatürk[Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet se të afërmit e Ataturkut kanë shqiptarë. Megjithatë, kjo nuk është një njohuri e caktuar. - Ullierlich (diskutimet) 8 mars 2019 06:34 (CET)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 0 lidhje të jashtme te artikulli Shqiptarët. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:

te lidhja http://www.botimeshqip.com/histori-arkeologji/193340-iliret-deri-te-shqiptaret-550.html.


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 15 maj 2020 12:26 (CEST)