Diskutim:Super Mario

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Super Mario. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ju lutem ndryshojeni emrin nga Super Mario ne Mario. Super Mario mundesisht te kaloje ne nje faqe tjeter... --Lagoon 4 Korrik 2010 14:33 (CEST)

Kërkesë redaktimi më 22 shtator 2013[Redakto nëpërmjet kodit]

super mario eshte nje nder personazhet me te vjeter ne bote ai eshte i perfshie ne shuhme videogame ne fillim mori sukses loja donkey kong dhe super mario bros 1, 2, 3.deri ne vitin 1995 keto lojra ariten nje shume te madhe parashe pere ate qe i kishte krijuar gjithashtu doli ne pah nje loje tjeter qe quhej" super mario world" qe u pelqye shhume por pas vitit 2000 te gjitha keto lojra u avancuan

Super Mario Land[Redakto nëpërmjet kodit]

Super Mario Land është një lojë ku qëllimi kryesor i kësaj loje është që Marioja të mundë alienin Tatanga,i cili i rrëmben princeshën.Kështu,Marioja nis aventurën e tij në Sarasalend(Sarasaland).Kjo lojë ka disa ndryshime nga llojet e tjera të Marios.Së pari,kur Marioja merr lulen-armë,ai gjuan me tope e jo me zjarre kundërshtarët e tij.Kjo lojë ka vetëm katër mbretëri(botë):Birabuto,Muda,Easton(Iston)dhe Chai(Çai),me nga tre nivele secila.Është krijuar në vitin 1989,nga kompania Nintendo.