Diskutim:Veglat elektrike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Veglat elektrike. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Vegël elektrie ka dallim sepse ajo përbëhet nga qarqet e thjeshta elektrike. Vegla elektronike futja e veglave elekrke në një vegël, si me kuptu ti ma mirë veglat elektrike në vegla elektronike nuk janë të pamvarrura, por paraqiten si pjesë përbërse, si qaraqe të veglave elektronike, integraleve, procesorëve etj. që punojin si vegël e cila nuk e kryen më funksionin në mënyrë dhe trajtë të njëjtë si vegla elektrike. Është faktë që edhe secila veglël elektronike mund të quhet vegël elektrike por nuk vlenë që secila vegel elektrike të quhet vegël elektronike. Ky është dallimi që e kam vërejtë por ka edhe dallime tjera që nuk i di tani për tani.

Për këtë shiko Bazat e elektoteknikës dhe bazat e elektronikës. Termostati elektrik shërbehet me vegla mekanike, ndërsa ai elektronik me vegla elektrike (qarqe elektrike). Ky është dallim jo vetëm optik por edhe funksional, në njërin përdoret fuqia mekanike në tjetrin elektrike për bartjen e komandes. Nuk di si ta spjegojë ma mirë, po mësojë e ta spjegojë dhe në paqa gabim unë e bashkojë vetë sepse përndryshe nuk funksionon seleksionimi në bazat shkencore. Ka ndarje seleksionuese edhe më të përpikta, kjo është ndarje globale.

Në fund të fundit të gjitha janë vegla energjetike sepse punojin me energj????. Pse po ju thuhet njehësorëve kompjuter????