Jump to content

Diskutim:Zef Bushati

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Zef Bushati. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Zef Bushati U lind në Tiranë në 11 tetor 1953. Në vitin 1975 mbaron studimet e larta në Akademinë e Arteve, ku diplomohet aktor. Në dhjetor të këtij Zef Bushati kapërxen dyert e Teatrit Kombëtar si aktor. Që në fillim i besohen role në këtë teatër. Këto role ishin, në shumë pjesë si p.sh në dramat "Familja e Peshkatarit", "Zonja nga Qyteti", "Arturo Ui", “Viti 61”, etj. Zef Bushati u shqua per talentin e tij. Për një periudhë 15 vjeçare Zef Bushati interpretoi në rreth 35 role, ku vlen të veçohen rolet e Mic Sokolit ne dramen "Besa e Madhe" Kabash Çaushit në dramën "Duke u gëdhirë viti 45", Ferdinandi "Luiza Miler", Luigj Gurakuqi "Udha e flamurit", Parisi "Romeo e Zhulieta", Stanishi "Kush e solli Doruntinën",etj. që është edhe roli i tij i fundit në Teatrin Kombëtar. Zef Bushati interpretoi edhe ne kinematografi ne filmat:"Shtigje lufte" ne rolin e nje kapiteni italian,"Udhetim ne Pranvere","Shoku yne Tili","Kur ndahesh nga shoket"dhe u shqua ne rolin e Agushit tek filmi "Njeriu me Top" si dhe te Kapedan Janos ne filmin "Kemishat me Dyll" Në teatër Zef Bushati provoi edhe regjinë dhe jo pa sukses. Në vitin 1978 vë në skenë "Vërshime pranverore", më pas "Besa e madhe", "Tragjedinë e fundit të Deas", "Hijet e natës", etj. Në disa prej tyre është edhe aktor krahas regjisurës. Zef Bushati dha leksione si pegagog ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane 11 vjet duke filluar qe ne vitin 1982.Leksionet e tij ne degen e Regjisures dhe te Kantos ishin kryesisht per Mjeshtrine e Aktorit, interpretimi skenik,dhe fjalen artistike, diksioni skenik. Pas vitit 1991 filloi te merret me politikë duke udhehequr Partine Demokristiane si Kryetar i saj nga viti 1992 deri ne vitin 2002.E me vone me diplomaci.Ne vitin 1992 filloi detyren e Keshilltarit ne Keshillin e Ministrave dhe ne vitin 1995 Keshilltar i Kryeministrit.Ne vitin 1997 e deri ne vitin 2001 u zgjodh Deputet ne Kuvendin e Shqiperise.Me tej ne vitin 2002 deri ne vitin 2006 Ambasador i RSH-se prane Selise se Shenjte ne Vatikan.Ne vitin 2006 filloi detyren e Keshilltarit te Ministrit te Shendetesise ndersa ne vitin 2007 u emrua zvMinister i Integrimit Europian.

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 0 lidhje të jashtme te artikulli Zef Bushati. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 15 maj 2020 14:13 (CEST)[përgjigjuni]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 0 lidhje të jashtme te artikulli Zef Bushati. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 8 shkurt 2021 06:41 (CET)[përgjigjuni]