Dita Botërore e Brajit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dita Botërore e Brajit është një ditë ndërkombëtare e cila festohet më 4 janar të çdo viti. Kjo ditë është krijuar në vitin 2001 nga ana Unionit Botëror të të Verbërve për të festuar ditën e lindjes së Louis Braille më 4 janar 1809. Louis Braille njohet si shpikësi i Alfabetit të Brajit dedikuar personave të verbër dhe atyre me shikim të dëmtuar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]